Unijne miliardy trafią na Podkarpacie

i

Autor: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Unijne miliardy trafią na Podkarpacie

2023-02-17 14:19

To już oficjalne! Ruszył program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Oznacza to, że do naszego województwa trafia unijne środki. Ich kwota sięgnie powyżej 2 mld złotych.

W Jasionce zainaugurowano w czwartek 16 lutego program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Obejmuje on m.in. środki na infrastrukturę drogową i transport oraz na inwestycje łagodzące zmiany klimatyczne i ochronę środowiska, a także dotacje dla przedsiębiorców z terenów graniczących z Ukrainą.

W piątek 17 lutego odbędzie się posiedzenie nowego Komitetu monitorującego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP), podczas którego zostaną zatwierdzone pierwsze kryteria wyboru projektów i ogłoszone pierwsze nabory.

Program FEP przedstawiono w czwartek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. W spotkaniu uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, samorządowcy, szefowie instytucji publicznych, firm i organizacji pozarządowych, a także sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa MFiPR przypomniała, że Podkarpacie jest liderem we wdrażaniu funduszy unijnych, czego dowodem – jak wskazała – są dwie poprzednie perspektywy. Województwo podkarpackie jest trzecim regionem w kraju, po woj. lubelskim i opolskim, z zatwierdzonym programem regionalnym na lata 2021-2027. Z nowej perspektywy otrzyma ponad 2 mld 265 mln euro. To o ponad 5 proc., czyli 116 mln euro więcej, niż w poprzednim rozdaniu. Komisja Europejska zatwierdziła fundusze dla Podkarpacia 2 grudnia 2022 roku.

Podkarpacie wynegocjowało z KE 149,5 mln euro, czyli 49 proc. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na infrastrukturę drogową i transport. – To niewątpliwy sukces województwa podkarpackiego – oceniła Jarosińska-Jedynak. Sukcesem negocjacyjnym nazwała także zabezpieczenie dotacji dla przedsiębiorców z terenów graniczących z Ukrainą oraz możliwość wsparcia działań z zakresu ochrony klimatu, środowiska i poprawy jakości powietrza.

– Naszym wyzwaniem jest walka o czystość powietrza, położyliśmy duży nacisk na nowe źródła energii i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Chcemy też w obszarach społecznych wdrażać innowacje" – mówił w czwartek marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. – Wiemy o tym, że to trudny czas, kiedy się spotykamy, bo nie wszystkie rachunki za COVID-19 zostały zapłacone, nie został zamknięty bilans związany z agresją Rosji na Ukrainę i to też uwzględniliśmy w negocjacjach – dodał.

– Decyzję zatwierdzającą nowy program regionalny na ręce marszałka woj. podkarpackiego przekazała zastępczyni dyr. Wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE Cinzia Masina. Zwróciła uwagę, że Polska jest największym beneficjentem unijnej polityki spójności. "W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, PKB na mieszkańca Podkarpacia wynosił 36 proc. średniej unijnej, a obecnie wynosi już 52 proc. – zaznaczyła.

Masina przypomniała, że ze środków z UE dofinansowano m.in. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, budowę Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, a także Wojewódzki Szpital Kliniczny.

Super Ring - Odc. 5 (Unia Europejska)
Źródło: Unijne miliardy trafią na Podkarpacie