Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadzali eksperyment. W tym celu przygotowali balon stratosferyczny, a w nim znalazły się między innymi drożdże. Balon wystartował w środę 12 kwietnia z okolicy obserwatorium astronomicznego w Rzepienniku w powiecie tarnowskim. Balon wzbił się na około 25 km, przeleciał kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód, a następnie pękł, co było zaplanowane.
Do kapsuły dołączona była sonda lokalizacyjna, która wysyła nam informacje o warunkach. Jednak z jakiegoś powodu nie zadziałała i nie wiemy dokładnie, gdzie kapsuła spadła. Wiemy, że w okolicy pomiędzy Krosnem, a Jasłem – mówi Piotr Pichór, student AGH.
Studenci proszą lokalną społeczność o pomoc w poszukiwaniu. W rozmowie z Piotr Pichórem usłyszeliśmy, że dla znalazcy przewidziana jest nagroda.
CZYTAJ TAKŻE: Miał niesamowite szczęście! Niezwykły widok w Bieszczadach [WIDEO]
Studenci przeprowadzali eksperyment
Koło Naukowe Astrobiologii realizowała projekt dotyczący badania dotyczące wpływu warunków ekstremalnych tzw. near space na zachowanie komórek żywych, w tym przypadku drożdży dostarczonych przez Browar Górniczo-Hutniczy w Krakowie.
Drożdże są modelem komórek, ponieważ ich struktura jest podobna do dużej części komórek żywych. Są dobrze przebadanie, znamy ich genotyp więc prowadziliśmy badania właśnie na nic. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak obniżone delikatnie ciążenie ziemskie, obniżona zawartość tlenu, znacznie podwyższona zawartość ozony w powietrzu, czy większa dawka promieniowania kosmicznego wpłyną na drożdże i być może jak zachowałyby się inne organizmy w takich warunkach – tłumaczy nam Piotr Pichór.
ZOBACZ: Jakie grzyby zbierać wiosną?
Polecany artykuł: