Mazowsze

Bezpieczniej nad wodą: gdzie znajdziemy czarne punkty wodne w regionie siedleckim? Dlaczego jest ich mniej?

2024-07-25 9:09

W regionie siedleckim rośnie poziom bezpieczeństwa w rejonie obiektów wodnych! W 2024 roku na mapę mazowieckich niestrzeżonych kąpielisk nie trafił żaden nowy czarny punkt. Co więcej, ich liczba na Mazowszu spadła ze 123 do 116, bo służby odnotowują tam mniej wypadków. W okolicy Siedlec jest 14 tak oznaczonych miejsc – o jedno mniej niż w 2023 r. W tym roku samorząd Mazowsza wesprze mazowieckich ratowników wodnych kwotą ponad 1,4 mln zł.

POSŁUCHAJ więcej o czarnych punktach wodnych w subregionie siedleckim:

Na świecie poprzez utonięcie ginie ok. 2,5 mln osób rocznie. Jest to naprawdę porażająca liczba. W Polsce jest to ok. 400 osób rocznie. Jeżeli te czarne punkty pomogą uratować choć jedno życie, to wiemy, że ono jest bezcenne – mówi Maciej Nowak, przewodniczący Rady Miasta Siedlce. Jak dodaje, w tym tygodniu obchodzimy wyjątkowe święto: – 25 lipca to Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Według WHO wpływa na to m.in. poprawa infrastruktury wodnej. Chciałbym podziękować Urzędowi Marszałkowskiemu za wsparcie odnowienia pomostu nad siedleckim zalewem, który też pomaga w zapobieganiu tragediom rodzinnym.

Czarne punkty wodne to miejsca, w których często dochodzi do utonięć. Wskazują je policja i mazowieckie jednostki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy są najbliżej akwenów, znają miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych zdarzeń nad wodą. Dzięki tej współpracy powstaje wykaz czarnych punktów wodnych na Mazowszu. Mają one informować, że kąpiel w tym miejscu jest niebezpieczna. Co roku lista czarnych punktów jest aktualizowana. W tym roku ich liczba na Mazowszu zmniejszyła się o siedem, a w regionie siedleckim – o jeden. Główne przesłanki do likwidacji czarnego punktu wodnego to brak utonięć i ryzykownych zachowań, między innymi dzięki obecności ratowników.

Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, zwraca uwagę na najczęstsze przyczyny utonięć. – Korzystając z uroków lata i pięknej, słonecznej pogody, często lekceważymy podstawowe zasady bezpieczeństwa. A to właśnie brawura, lekkomyślność czy kąpiele po spożyciu alkoholu są najczęstszą przyczyną dramatów nad wodą. Pamiętajmy, nie warto ryzykować zdrowia i życia dla chwili przyjemności. Wybierajmy bezpieczne, strzeżone kąpieliska.

Strzeżone kąpielisko nad zalewem siedleckim

i

Autor: Monika Półbratek Strzeżone kąpielisko nad zalewem siedleckim

Aktualnie na Mazowszu znajduje się 116 miejsc oznaczonych jako czarne punkty wodne. Najwięcej niebezpiecznych miejsc w ubiegłym roku było w podregionie ostrołęckim – 24 czarne punkty, jednak po aktualizacji ich liczba zmniejszyła się do 21. Obecnie najwięcej czarnych punktów znajduje się w subregionie ciechanowskim i w Warszawie (po 23). W dalszej kolejności są podregiony: siedlecki (14 czarnych punktów wobec 15 w ub. r.), żyrardowski (10), warszawski zachodni (9), radomski (7 wobec 9 w ub. r.), warszawski wschodni (3).

– Jak co roku, w sezonie wakacyjnym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach patrolują tereny kąpielisk, również tych nieoznaczonych. Prowadzimy także ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną na temat bezpieczeństwa nad wodą, w trakcie której policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Odbywają się m.in. spotkania profilaktyczne, prelekcje i warsztaty – podkreśla mł. insp. Dariusz Dudek, zastępca komendanta miejskiego policji w Siedlcach.

ZOBACZ NA FILMIE PONIŻEJ, JAK WYGLĄDA RATOWANIE OSOBY TONĄCEJ!

Pokaz ratownictwa wodnego przygotowali ratownicy pracujący przy kąpielisku nad siedleckim zalewem.

W regionie siedleckim w ubiegłym roku było 15 czarnych punktów wodnych, w tym jest 14 takich miejsc:

w powiecie garwolińskim:

  • żwirownia, Sławiny (gm. Garwolin);
  • rzeka Wisła, Ostrów (gm. Maciejowice);
  • zalew, Morskie Oko (gm. Wilga);
  • stawy, Godzisz (gm. Sobolew);

w powiecie łosickim:

  • rzeka Bug, Mężenin (gm. Platerów);
  • rzeka Bug, Mierzwice Stare (gm. Sarnaki);
  • rzeka Bug, Serpelice (gm. Sarnaki);

w powiecie siedleckim:

  • rzeka Bug, Bużyska (gm. Korczew);
  • rzeka Bug, Mogielnica (gm. Korczew);
  • rzeka Liwiec, Kapuściaki (gm. Mokobrody);
  • naturalne rozlewisko, tzw. moczydła, Soćki (gm. Wodynie);

w powiecie węgrowskim:

  • rzeka Bug, Szumin (gm. Łochów);
  • rzeka Bug, Wywłóka (gm. Łochów);
  • rzeka Bug, Wilczogęby (gm. Sadowne).

Zlikwidowany został czarny punkt w powiecie garwolińskim w gminie Maciejowice na jeziorze Oblin w miejscowości Oblin.

Ratownictwo wodne ze wsparciem samorządu województwa

Samorząd województwa mazowieckiego poza działaniami edukacyjnymi i prowadzeniem akcji oznakowania najniebezpieczniejszych kąpielisk w naszym regionie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, realizując otwarty konkurs „Ratownictwo i ochrona ludności”. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wsparcie trafi do 13 organizacji (WOPR-y i jedna jednostka OSP z Nowego Dworu Mazowieckiego), które łącznie otrzymały wsparcie w wysokości ponad 1,4 mln zł.

Źródło: inf. pras. mazovia.pl

QUIZ. POWIAT SIEDLECKI. W KTÓREJ GMINIE ZNAJDUJE SIĘ TA MIEJSCOWOŚĆ?
Pytanie 1 z 14
W której gminie znajduje się miejscowość Żebrak?
Źródło: Bezpieczniej nad wodą: gdzie znajdziemy czarne punkty wodne w regionie siedleckim? Dlaczego jest ich mniej?