Relacja z wydarzenia

III sztafeta poświęcona pamięci gen. Tadeusza Buka i ofiar katastrofy smoleńskiej

2024-04-09 19:19

Pobiegli w sztafecie, by uhonorować swojego patrona i inne ofiary lotniczej katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Już po raz trzeci żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej wystartowali w biegu upamiętniającym generała Tadeusza Buka. W poprzednich latach wydarzenie rozpoczynało się w Spale. W tym roku po raz pierwszy biegacze wyruszyli z Siedlec.

III sztafeta poświęcona pamięci gen. Tadeusza Buka i ofiar katastrofy smoleńskiej

i

Autor: fot. Organizatorzy

Bieganie to moja pasja. Już po raz trzeci biorę udział w tej sztafecie i dopóki tutaj jestem, chciałabym uczestniczyć w każdej edycji biegu. Jest to wspaniały sposób na uczczenie poległego dowódcy Wojsk Lądowych, generała Tadeusza Buka – patrona Żelaznej Dywizji oraz tych wszystkich, którzy zginęli w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Poprzez sport również integrujemy się z innymi żołnierzami – powiedziała nam tuż przed startem por. Barbara Jóźwiak.

Udział w sztafecie ma charakter wolontaryjny. W Siedlcach w sztafecie wystartowało dziś (9 kwietnia o 12.00) kilkudziesięciu uczestników. Cały bieg liczy ponad 500 km. Dystans sztafety wynosi ok. 200 km i podzielony jest na pięć odcinków po około 40 km. Trasa biegnie przez Siedlce, Laliny, Warszawice, Lechanice, Gostomię i Spałę. Meta sztafety znajduje się przy cmentarzu parafialnym w Spale, a meta biegu znajduje się w Żaganiu, gdzie biegacze dotrą 10 kwietnia.

– III sztafetę upamiętniającą naszego patrona generała broni Tadeusza Buka rozpoczęliśmy w Siedlcach. Trochę nietypowo, bo dotychczas zawsze była ona rozpoczynana w Spale – miejscu zamieszkania generała Buka. Natomiast w tym roku postanowiliśmy, że wystartujemy z Siedlec w kierunku Spały. Dalej, do Żagania, przejmuje od nas pałeczkę sztafetową 34. Brygada Kawalerii Pancernej (…) Poza żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej w dzisiejszej sztafecie biorą również udział żołnierze zaprzyjaźnionej litewsko-polsko-ukraińskiej brygady z Lublina – mówi ppłk Kamil Dołęzka, rzecznik prasowy 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Warto dodać, że w poszczególne etapy biegu zaangażowali się żołnierze z różnych jednostek 18 Dywizji Zmechanizowanej: 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 18. pułku artylerii, 18. pułku logistycznego, 18. pułku przeciwlotniczego, 18. pułku saperów, 18. batalionu rozpoznawczego i 18. batalionu dowodzenia.

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!
Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego
Źródło: III sztafeta poświęcona pamięci gen. Tadeusza Buka i ofiar katastrofy smoleńskiej