Kwesta „Ratujmy historyczne nagrobki na siedleckim cmentarzu” już 1 i 2 listopada 2024

i

Autor: fot. Organizatorzy

Święto Zmarłych

Kwesta „Ratujmy historyczne nagrobki na siedleckim cmentarzu” już 1 i 2 listopada 2024

2024-10-31 13:06

Siedleckie Towarzystwo Samorządowe już po raz jedenasty organizuje akcję charytatywną, której celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Centralnym w Siedlcach, pochodzących z przełomu XIX i XX w. W dniu 1 i 2 listopada 2024 roku na nekropoliach przy ulicach Cmentarnej i Janowskiej w Siedlcach członkowie i sympatycy STS będą kwestować w ramach akcji „Ratujmy historyczne nagrobki na siedleckim cmentarzu”.

Celem tegorocznej zbiórki do puszek na obu cmentarzach w Siedlcach, jest kontynuacja renowacji pomnika nagrobnego jednego z najwybitniejszych siedlczan – Mieczysława Asłanowicza, znanego pedagoga, społecznika, współtwórcy siedleckiego harcerstwa, przyjaciela młodzieży i Dyrektora Gimnazjum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego – obecnego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Mieczysław Asłanowicz zmarł w Siedlcach 23 września 1924 r. w wieku zaledwie 44 lat. Zasługi Asłanowicza dla siedleckiej oświaty i kultury zostały docenione. Jego imieniem nazwano nie tylko ulicę w centrum Siedlec, ale również w 1928 r. - Muzeum Ziemi Podlaskiej utworzone w Siedlcach, a od 2023 roku ponownie został patronem Muzeum Regionalnego w Siedlcach. W 2000 r. Mieczysław Asłanowicz został wybrany Siedlczaninem XX wieku.

Przed nami kwesta „Ratujmy historyczne nagrobki na siedleckim cmentarzu” 2024

i

Autor: fot. Organizatorzy

Siedleckie Towarzystwo Samorządowe jest pomysłodawcą i organizatorem akcji „Ratujmy historyczne nagrobki na siedleckim cmentarzu”, której celem jest zebranie środków pieniężnych na renowację zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Centralnym w Siedlcach. Zabytkowe pomniki są naszym dziedzictwem narodowym i wymagają szybkich prac konserwatorskich. Bez takiej pomocy mogą zniknąć bezpowrotnie.

W ciągu dziesięciu zbiórek do puszek kwestarskich członkowie STS zebrali ok. 200 000 złotych, które zostały przeznaczone na prace konserwatorskie przy nagrobkach. Siedleckie Towarzystwo Samorządowe pozyskało również środki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie – ponad 60 000 złotych, z Województwa Mazowieckiego - 7 800 złotych, oraz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie - 8 000 złotych.

Dzięki ofiarności mieszkańców uratowanych zostało już 19 niepowtarzalnych zabytkowych nagrobków na Cmentarzu przy ul. Cmentarnej w Siedlcach, które zostały przepięknie odrestaurowane:

  1. Konstantego Gorazdowskiego i jego żony Aleksandry (z domu Rytel),
  2. Marii i Michaliny Zembrzuskich,
  3. Wawrzynka Zdziechowskiego,
  4. Karola Rapczyńskiego,
  5. Jadziuni i Janeczka Wiszniewskich,
  6. Katarzyny z Cybulskich Kołodziejskiej,
  7. Anadrzeja i Jakóba Wrotnowskich,
  8. por. Tadeusza Szarego-Górskiegoi Jana Koniecznego,
  9. Karola Pauli,
  10. Franciszka Syriusza Wolskiego,
  11. Karola Marcelego Łuniewskiego,
  12. Marii Gorazdowskiej,
  13. Marii z Krzeczkowskich Górskiej,
  14. Haliny Rodziewicz,
  15. Konstantego Trętowskiego,
  16. Aleksandra Przybylskiego, Jadwigi z Malinowskich Witaszczykowej,
  17. Franciszka Zienciny i Marii z Choromańskich Zienciny,
  18. Marii Zienciny i Heleny Anny Zienciny.

Ze środków zbiórki w 2023 rozpoczęliśmy odrestaurowywanie nagrobka Mieczysława Asłanowicza i mamy nadzieję, że pieniądze zebrane w 2024 roku pozwolą zakończyć tę renowację – mówi Arkadiusz Mazurkiewicz z Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego.

Zdjęcia odrestaurowanych nagrobków można zobaczyć na stronach internetowych: www.sts-siedlce.pl oraz facebook.com/SiedleckieTowarzystwoSamorządowe.

QUIZ na Wszystkich Świętych. 10 pytań o najsłynniejsze cmentarze w Polsce i na świecie

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy! W jakiej dzielnicy Warszawy położone są Powązki?
Źródło: Kwesta „Ratujmy historyczne nagrobki na siedleckim cmentarzu” już 1 i 2 listopada 2024