Wystawę można oglądać u stóp siedleckiego ratusza Pod Jackiem, od strony Skweru Tadeusza Kościuszki

i

Autor: Monika Półbratek Nową wystawę plenerową można oglądać u stóp siedleckiego ratusza "Pod Jackiem", od strony Skweru Tadeusza Kościuszki

Muzeum Regionalne w Siedlcach: nowa wystawa plenerowa na Święto Niepodległości [AUDIO]

2020-11-09 17:58

„Nam twierdzą będzie każdy próg. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921” - to tytuł nowej historycznej wystawy, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Siedlcach. Do obchodów Święta 11-tego Listopada placówka przygotowywała się przez cały rok. Niestety, z powodu obostrzeń rządowych musiała odwołać większość zaplanowanych wydarzeń. Choć jest zamknięta dla turystów, nową wystawę mogą oni oglądać bez przeszkód, bo... powstała w plenerze!

Ekspozycję zainstalowano na ogrodzeniu muzeum, od strony Skweru Tadeusza Kościuszki. W ten sposób nawet w dobie pandemii koronawirusa, jest ona łatwo dostępna dla wszystkich spacerowiczów, w tym także dla osób niepełnosprawnych. Można ją oglądać codziennie, przez całą dobę. Tematycznie wystawa jest związana z obchodzonym w tym roku jubileuszem 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

– Pokazujemy, co działo się w naszym regionie w czasie tej bitwy. Także udział siedleckiego 22. Pułku Piechoty na Kresach Wschodnich w czasie wojny polsko-bolszewickiej. I to, co działo się w naszym mieście w tym czasie, gdy wojsko było poza Siedlcami. Czyli 11 Listopada 1920 roku był obchodzony oczywiście uroczyście w Siedlcach, ale w mundurach wojskowych wystąpili uczniowie ówczesnego Gimnazjum im. Bolesława Prusa – z orkiestrą szkolną, ale w mundurach, by pokazać, że siedlczanie uroczyście obchodzą to wydarzenie – opowiada Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Nowa wystawa plenerowa Muzeum Regionalnego w Siedlcach, poświęcona wojnie polsko-bolszewickiej

i

Autor: Monika Półbratek Nowa wystawa plenerowa Muzeum Regionalnego w Siedlcach, poświęcona wojnie polsko-bolszewickiej

Na wystawie można zobaczyć m.in. wiele pamiątkowych fotografii, np. takich, które u siedleckich fotografów robili sobie w tamtych czasach wyruszający na wojnę młodzi żołnierze, dołączający do 22. Pułku Piechoty. Bojąc się, że żywi nie powrócą do domów, chcieli pozostawić swoim rodzinom i dziewczynom takie właśnie zdjęcia. 

Warto dodać, że do wojny polsko-bolszewickiej nawiązuje częściowo także druga wystawa plenerowa siedleckiego muzeum, którą można było oglądać od jego zachodniej strony już wcześniej. Dotyczy ona wspomnień o prof. Ludwiku Maciągu, który urodził się na miesiąc przed Bitwą Warszawską.

Wystawę plenerową poświęconą prof. Ludwikowi Maciągowi można oglądać w pobliżu wejścia do Muzeum Regionalnego w Siedlcach

i

Autor: Monika Półbratek Wystawę plenerową poświęconą prof. Ludwikowi Maciągowi można oglądać w pobliżu wejścia do Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Jedno z większych wydarzeń, które miały odbyć się w murach Muzeum Regionalnego w ramach obchodów tegorocznego Święta Niepodległości, to sesja naukowa pt. "Rozwikłane tajemnice wojny polsko-bolszewickiej". Niestety, ze względu na zakaz zgromadzeń, musiała zostać całkowicie odwołana. Dyrekcja muzeum podjęła jednak decyzję o wydaniu publikacji, w której znajdą się wszystkie referaty różnych prelegentów, którzy mieli je wygłosić podczas sesji, a także wizualizacja najnowszej muzealnej wystawy. Więcej na temat tych referatów oraz obu plenerowych ekspozycji, a także o działalności pracowników Muzeum Regionalnego w dobie ostatnich obostrzeń sanitarnych, możecie usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

Posłuchaj o wystawach plenerowych Muzeum Regionalnego w Siedlcach, które nawiązują do 100-lecia Bitwy Warszawskiej:
Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?
Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...
Bitwa Warszawska na Narodowym. Tak powstawała scenografia do wielkiego widowiska
Źródło: Muzeum Regionalne w Siedlcach: nowa wystawa plenerowa na Święto Niepodległości [AUDIO]