Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

i

Autor: fot. Muzeum Regionalne w Siedlcach

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

2023-02-27 14:07

„Żołnierze Wyklęci jako problem badawczy” – to tytuł wykładu i spotkania z prof. Dariuszem Magierem, na które z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zaprasza siedleckie Muzeum Regionalne. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą środę (1 marca) o godz. 18:00.

Jak badać historię Żołnierzy Wyklętych? Jakie stosować metody poznawcze z arsenału, którym dysponuje historia? Gdzie szukać źródeł, jak je wykorzystywać i jak poddawać je krytyce naukowej? Jak prezentować wyniki badań? – to główne zagadnienia, którym poświęcone zostanie spotkanie naukowe pt. „Żołnierze Wyklęci” jako problem badawczy w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.

– „Żołnierze Wyklęci” to wielowymiarowy konstrukt myślowy. Najważniejszym, uzasadniającym święto narodowe obchodzone po raz pierwszy w 2011 r., jest wymiar symboliczny, funkcjonujący w wymiarze polityki historycznej Rzeczypospolitej. Oto najwierniejsi synowie Ojczyzny, w swoim czasie opluwani i wyklinani, stają się bohaterami – wzorem dla kształtowania nowych pokoleń. Taka jest rola symboli. Innym wymiarem jest sfera badań naukowych nad fenomenem Żołnierzy Wyklętych. Niezwykle istotna z uwagi na systemową próbę zafałszowania ich roli, jeśli nie całkowitego wymazania z kart historii. Z uwagi na uwarunkowania polityczne prace te mgły zostać podjęte szerzej dopiero w XXI w., co dodatkowo utrudnia zadanie – mówi o Żołnierzach Niezłomnych prof. Dariusz Magier.

Dariusz Magier, ur. się w 1971. To dr hab. nauk humanistycznych w dyscyplinie historia (absolwent UMCS w Lublinie), a także profesor UPH w Siedlcach, dyrektor Instytutu Historii. Jest także kustoszem w Archiwum Państwowym w Siedlcach. Zainteresowania naukowe koncentruje on na archiwistyce, kancelarii XX w., biurokracji komunistycznej i dziejach najnowszych Podlasia. Jest autorem wielu artykułów naukowych oraz monografii, z których najnowsze to „Siedlecka kontrrewolucja oczami komunistów” (Siedlce 2021) oraz „O sens w archiwistyce” (Lublin 2022). To także pomysłodawca i organizator cyklu konferencji „Siedleckie Spotkania Archiwoznawcze”, którego IV edycja odbędzie się w 2023 roku.

Wykład pt. „Żołnierze Wyklęci” jako problem badawczy będzie wzbogacony fotografiami i materiałem filmowym, prezentującymi „Żołnierzy Wyklętych”. Wstęp na wydarzenie jest płatny, ale to opłata symboliczna w kwocie 2 zł od osoby. Wydarzenie odbędzie się w środę, 1 marca o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Sonda
Jak oceniasz żołnierzy wyklętych?
Źródło: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Muzeum Regionalnym w Siedlcach