Od 1 kwietnia, w ramach projektu "6 spotkań autorskich na 6 z !" – cykl spotkań z wybitnymi postaciami ze świata literatury polskiej” dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy z Gminy Zbuczyn mieli możliwość osobiście poznać znanych i lubianych pisarzy: Zofię Stanecką, Joannę Jagiełło, Michała Zawadkę, Annę Czerwińską-Rydel, Katarzynę Grocholę oraz Andrzeja Pilipiuka. Najmłodsi uczestnicy spotkań zostali do nich wcześniej odpowiednio przygotowani, by mogli aktywnie brać w nich udział.
– Do współorganizacji projektu włączyliśmy wszystkie placówki oświatowe z terenu gminy Zbuczyn, które przeprowadziły lekcje edukacyjne pt. "Będę uczestnikiem spotkania autorskiego". Ponadto, do współpracy zaprosiliśmy również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbuczynie, Dzienny Dom "Senior +" w Zbuczynie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Tchórzewie. Tak szerokie partnerstwo zaowocowało dotarciem do sześciu różnorodnych grup wiekowych, z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i ze specjalnymi potrzebami. Dodatkowo, aby zapewnić dostęp osobom, które nie mogły być osobiście na spotkaniach, przeprowadzana była ich transmisja on-line – mówi Hanna Jurzyk, koordynatorka projektu i pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zbuczynie.
Propozycją dla dzieci z Gminnego Przedszkola w Zbuczynie oraz z klas 0 ze szkół podstawowych z terenu Gminy Zbuczyn było spotkanie z Zofią Stanecką, autorką bardzo popularnej serii książek dla dzieci pt. „Basie”, stąd tytuł spotkania „Basie w bibliotece”. Uczniowie z klas I-III ze szkół podstawowych z terenu gminy Zbuczyn zaproszeni byli na spotkanie pt. „Ziuk – opowieści patriotyczne” z Anną Czerwińską-Rydel, czytelnikom znaną przede wszystkim jako autorka książek poświęconych tematyce muzycznej, społecznej i historycznej. Joanna Jagiełło miała możliwość porozmawiać z uczniami z klas IV-VI szkół podstawowych oraz przeprowadziła warsztaty pt. „Komiks w roli głównej”. Uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w spotkaniu pt. „Chcę być kimś” przeprowadzonym przez Michała Zawadkę, podczas którego rozmawiali o mechanizmach społecznych oraz treningu mentalnym. „Upoważnienie do szczęścia”, to tytuł spotkania z Katarzyną Grocholą, na które zaproszeni byli seniorzy z terenu gminy Zbuczyn, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Tchórzewie oraz podopieczni Dziennego Domu "Senior +" w Zbuczynie. Ostatnie spotkanie było dedykowane młodzieży i dorosłym miłośnikom fantastyki polskiej. Andrzej Pilipiuk na wieczorze autorskim pt. „Mistrzowie Polskiej Fantastyki” opowiadał o swojej pracy oraz przeciwnościach, które udało mu się przezwyciężyć.
Wśród innych działań projektu było zorganizowanie wystawy pt. „Życie i twórczość Marii Konopnickiej” oraz ogłoszenie rodzinnego konkursu plastycznego "Maria Konopnicka – dzieciom – przeczytaj i namaluj". Podczas uroczystego podsumowania projektu w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie odbył się wernisaż prac konkursowych, a członkowie jury w składzie: Iwona Miłobędzka, Mirosław Greluk oraz Hanna Jurzyk, wspólnie z dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie Emilią Biardą, wręczyli nagrody wyróżnionym i nagrodzonym uczestnikom. Na podsumowaniu odbyła się również premiera filmu z realizacji projektu, autorstwa Pawła Przewoźnego.
– Podsumowując projekt, dziękujemy naszym partnerom oraz mediom za owocną współpracę. Mamy nadzieję, że osobiste poznanie mistrzów literatury polskiej zaowocowało lepszym zrozumieniem literatury, sztuki w ogólności, zmotywowało do dalszego zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi zarówno w książkach, jak też i własnej pracy twórczej. Zachęcamy wszystkich Państwa do odkrywania swoich pasji, talentów i do znalezienia chwili, w której będziecie mogli czytać i odkrywać świat wciąż na nowo – mówi Iwona Miłobędzka z GOK Zbuczyn.
Realizacja projektu "6 spotkań autorskich na 6 z !" – cykl spotkań z wybitnymi postaciami ze świata literatury polskiej” została oficjalnie zakończona 6 grudnia 2022 roku. Został on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja Czytelnictwa 2022”. Wykonywaniem wspomnianych wyżej działań w ramach projektu zajmowały się: Iwona Miłobędzka z GOK Zbuczyn, która moderowała spotkania autorskie, a także Hanna Jurzyk i Małgorzata Mikołajczuk – koordynatorki projektu z Gminnej Biblioteki Publicznej w Zbuczynie.
Źródło: inf. Pras. GOK Zbuczyn
Źródło: Podsumowanie projektu „6 spotkań autorskich na 6 z !” w GOK Zbuczyn [FOTO]