Siedlce sto lat temu, cz. VII: ul. Konarskiego i najstarsze szkoły [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-02-27 6:27

Sto lat temu ulica Konarskiego w Siedlcach nosiła nazwę ul. Szkolnej, ponieważ znajdowało się tam kilka różnych placówek edukacyjnych. Oprócz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej, są to funkcjonujące do dziś szkoły średnie. Warto dodać, że należą do najstarszych w mieście, mają bogatą historię i dały początek tym placówkom, które znamy do dziś.

Do dwóch z nich uczęszczali tylko chłopcy. Pierwszą był siedlecki „Elektryk”, dawniej Szkoła Rzemieślnicza, a obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Stary budynek szkoły wyglądał przed wiekiem inaczej, bo był tylko jednopiętrowy. Rozbudowano go o dodatkowe piętro w latach 30. XX wieku. Po tej rozbudowie był jednym z najładniejszych budynków placówek edukacyjnych w mieście.

Druga ze szkół męskich, które już wtedy można było znaleźć przy ul. Konarskiego, to IV Liceum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Jego zabytkowa siedziba została w ostatnich latach odrestaurowana, ale już przed wiekiem robiła wrażenie na przechodniach. Ciekawsza jest jednak jej historia, która sięga roku 1844.

W interesującym nas okresie, to jest sto lat temu, około 1920 roku, aby zapewnić lepsze funkcjonowanie szkoły, podzielono ją na dwa wydziały – matematyczno-przyrodniczy, który pozostał na ul. Konarskiego (wtedy oczywiście wspomnianej „Szkolnej”), a także na wydział humanistyczny, który miał siedzibę przy ul. Floriańskiej. Te wydziały posłużyły za fundament utworzenia dwóch odrębnych szkół. W 1923 r. przy ulicy Floriańskiej powstało Gimnazjum Humanistyczne, które dało początek znanemu nam dzisiaj I LO im. Bolesława Prusa. Przy ulicy Szkolnej/Konarskiego, powstało Królewsko-Polskie Gimnazjum Matematyczne, które dało początek dzisiejszemu IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego – opowiada Pani Przewodnik Natalia Zyśk z siedleckiego oddziału PTTK.

Jak było wspomniane wcześniej, były to szkoły męskie. U wylotu ul. Konarskiego w stronę ul. Świrskiego, znajdował się jednak także budynek szkoły żeńskiej. Zamykał on ją całkowicie, więc w tamtym okresie nie dało się tamtędy przejechać. Dziś budynek już nie istnieje, ale powiązana z nim placówka działa nadal. Szkoła, która się tam wtedy mieściła, nosiła nazwę Gimnazjum Państwowego Żeńskiego im. Królowej Jadwigi. Obecnie jest znana jako siedlecka „Królówka”, czyli II LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Funkcjonuje niedaleko od swojej dawnej siedziby, przy ul. Prusa.

Więcej o historii siedleckich szkół przy ul. Konarskiego usłyszycie w załączonej poniżej audycji. Zachęcamy także do obejrzenia naszego filmu i zdjęć, które pokazują, jak szkoły wyglądają dzisiaj (jeżeli coś się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

POSŁUCHAJ o historii ulicy Konarskiego w Siedlcach. Jakie szkoły znajdowały się na niej 100 lat temu i jakie są tam do dziś?
Siedlce 100 lat temu: ul. Konarskiego i najstarsze szkoły w mieście
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Źródło: Siedlce sto lat temu, cz. VII: ul. Konarskiego i najstarsze szkoły [WIDEO, AUDIO, FOTO]