Siedlce w wehikule czasu, czyli podróż o sto lat wstecz: ulica Piękna z pamiętnika Anny Kahan

i

Autor: Monika Półbratek

ZOBACZ ZDJĘCIA!

Siedlce w wehikule czasu, czyli podróż o sto lat wstecz: ulica Piękna z pamiętnika Anny Kahan [FOTO, AUDIO]

2023-06-19 11:45

Siedlczanie przenieśli się w czasie o sto lat wstecz! W ramach wydarzenia „Dzień z pamiętnika Anny Kahan”, które Miejski Ośrodek Kultury zorganizował z okazji Dni Siedlec, można było zobaczyć jak ulica Pułaskiego, dawna ulica Piękna, wyglądała w czasach międzywojennych, czyli w latach 20. i 30. XX wieku, a tam spotkać przedstawicieli dawnych zawodów, przejechać się dorożką i skorzystać z wielu innych atrakcji.

POSŁUCHAJ krótkiej rozmowy z uczestnikami wydarzenia "Dzień z pamiętnika Anny Kahan" w Siedlcach:

Pucybuta, golibrodę, gazeciarza, handlarkę kapeluszami, praczkę czy dorożkarza – przedstawicieli tych i innych dawnych zawodów można było spotkać wczoraj wieczorem (w niedzielę, 18 czerwca) na ulicy Pułaskiego w Siedlcach. Zmieniła się ona w ulicę Piękną z czasów dwudziestolecia międzywojennego, czyli odległych o ok. sto lat. Odwiedzając ją, mieszkańcy miasta i regionu mogli poczuć się tak, jakby wsiedli do wehikułu czasu. Chętni mogli m.in.: przejechać się dorożką, skosztować chałki z masłem lub chleba ze smalcem, zjeść lody rzemieślnicze, napić się kawy lub herbaty w kawiarence Miejskiego Ośrodka Kultury, obejrzeć dawne aparaty fotograficzne i spotkać Adolfa Gancwola-Ganiewskiego, kupić coś na targu staroci i obejrzeć wystawy kolekcjonerskie, a także posłuchać ulicznej kapeli lub kataryniarza, obejrzeć dawne rowery, motocykle i samochody oraz pokaz mody z lat 20. i 30. XX wieku, połączony z konkursem na najlepszy strój z epoki.

Dla najmłodszych uczestników wydarzenia Teatr Barnaby zaprezentował spektakl uliczny pt. „Baśń o rycerzu bez konia”. Później odbyły się potańcówka i koncert warszawskiej Kapeli z Targówka. Na finał, o godz. 21:00 MOK zaprosił siedlczan na widowisko światło-dźwięk pt. „Otwieramy drzwi historii – nasz świat sprzed stu lat”. Mieszkańcy mogli wówczas wziąć udział w żywej lekcji historii, posłuchać o życiu u działalności historycznych postaci związanych z Siedlcami, które miały wpływ także na życie kulturalne całego kraju: Ziuty Buczyńskiej (w tej roli wystąpiła Julia Buczyńska i tancerze ATT LUZ), Jacka Woszczerowicza (Radosław Władziński i Siedlecka Grupa Literacka "Witraż"), Joanny Karpińskiej (Agnieszka Pasztor), Jadwigi Barszczewskiej (Agnieszka Janiszewska), Adolfa Gancwola Ganiewskiego (Janusz Mazurek). Narratorem był Maciej Gąsiorek, a o oprawę artystyczną wydarzenia zadbał Alternatywny Teatr Tańca LUZ. Zagrali muzycy: Edyta Koć – wiolonczela, Marianna Gurne, Maciej Foryszewski – skrzypce, Kacper Jastrzębski – pianino, Maks Piątkiewicz – kontrabas, Katarzyna Jackowska-Enemuo – akordeon. Aranżacje muzyczne przygotował Marek Matwiejczyk, a za scenariusz i reżyserię odpowiadała Joanna Woszczyńska.

Widowisko, które zostało zorganizowane w ramach trwających Dni Siedlec, dofinansowano z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2023 r. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Sonda
Czu lubisz ubrania i dodatki w stylu retro?
Źródło: Siedlce w wehikule czasu, czyli podróż o sto lat wstecz: ulica Piękna z pamiętnika Anny Kahan [FOTO, AUDIO]