Profilaktyka uzależnień

Siedleckie stowarzyszenie „Szansa” zachęca osoby uzależnione i ich bliskich do szukania pomocy

2024-09-12 17:29

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Dotkniętych Chorobą Alkoholową, Narkomanią i Hazardem „Szansa” w Siedlcach od lat pomaga osobom uzależnionym z miasta i regionu, a także ich rodzinom. Realizuje obecnie kilka różnych projektów, mających na celu wsparcie osób z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków, a także ich bliskich. Sprawdź, jaką pomoc można otrzymać!

Zadania publiczne realizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Dotkniętych Chorobą Alkoholową, Narkomanią i Hazardem „Szansa” w Siedlcach zostały sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Są realizowane w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Osoby uzależnione i ich rodziny mogą otrzymać pomoc w ramach następujących projektów „Szansy”:

  1. „Szansa wczoraj, dziś i jutro” – to projekt ukierunkowany na pomoc osobom uzależnionym od alkoholu, a w szczególności kobietom i dziewczynom, nadużywającym lub zagrożonym uzależnieniem. Osobami korzystającymi z działań projektu są w większości mieszkańcy gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Działania są realizowane przez okres trzech lat 2023, 2024, 2025 r.W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost odsetka kobiet pijących w sposób szkodliwy dla zdrowia oraz kobiet, u których możemy stwierdzić wyraźne objawy uzależnienia. Jedną z kluczowych kwestii jest to, iż kobiety pijące szkodliwie i uzależnione od alkoholu szybciej doznają szkód somatycznych (min. zmiany patologiczne w wątrobie) i psychicznych (stany depresyjne, lękowe) niż mężczyźni, a co znaczące żyją co najmniej o 15 lat krócej. Kobiety dużo częściej niż mężczyźni sięgają po alkohol z powodów emocjonalnych, chociażby poradzenia sobie z problemami związanymi z sytuacją domową, wynikających z pełnienia roli matki i żony. Ale też z powodu przeżywania swoistej dla roli gospodyni domowej formy samotności związanej często ze sfrustrowanymi potrzebami, takimi jak potrzeba kontaktu z innymi ludźmi, potrzeba samorealizacji, czy też potrzeba zwykłej uważności przez innych członków rodziny. „Szansa”, wychodząc naprzeciw z pomocą, prowadzi dla nich warsztaty grupowe pt. „Uzależnienie w szpilkach”.
  2. „Młodzi i pozytywni” to projekt, którego celem jest podejmowanie działań na rzecz profilaktyki wskazującej tj. jednostek, których zachowania zaczynają być wysoce ryzykowne, rozwiązywania ich problemów, przeciwdziałanie patologiom społecznym.Z danych wynika, że w woj. mazowieckim w dalszym ciągu jest niewystarczająca ilość realizowanych programów z zakresu profilaktyki wskazującej, przeznaczonych dla młodzieży już sięgającej po środki psychoaktywne, pochodzącej z grup ryzyka, dlatego też Stowarzyszenie Szansa swoimi działaniami wychodzi im naprzeciw. Osobami korzystającymi z działań projektu będą w większości mieszkańcy gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, mieszkańcy województwa mazowieckiego. Działania są kontynuowane przez okres trzech lat, mają formę bezpłatnych i anonimowych konsultacji indywidualnych oraz rozmów wspierających z edukatorem profilaktyki uzależnień. Ponadto realizacją działań „Szansa” objęła opieką podopiecznych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, w tym roku w Czuchowie, z którymi przeprowadzone będą warsztaty z zastosowaniem treningu umiejętności społecznych.
  3. „Odzyskaj Siebie” – to projekt, którego celem są działania profilaktyczno-edukacyjne, skierowane bezpośrednio do dorosłych dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, czyli osób dorastających w środowisku dysfunkcyjnym – rodzinach, w których alkohol odgrywał znaczącą rolę, zaburzając ich sposób myślenia i postrzegania (zaburzenia o podłożu psychologicznym), co następnie powoduje trudności w dorosłym życiu.DDA są ofiarami choroby własnych rodziców. Najlepszym sposobem leczenia jest psychoterapia oraz warsztaty rozwoju osobistego, które Stowarzyszenie Szansa proponuje dla mieszkańców woj. Mazowieckiego, w szczególności z terenów wiejskich i miejsko-wiejskich. Stowarzyszenie Szansa realizuje Warsztaty Rozwoju Osobistego dla osób dorastających w środowisku dysfunkcyjnych pt. „Teraz TY”. Zadanie jest realizowane w ramach projektu współfinansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego pt. „Odzyskaj siebie”. Projekt zakończy się 15 grudnia 2024 r.
  4. Projekt „Skrzydła motyla” ma na celu wzmacnianie działań kształtujących prozdrowotny styl życia, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji szkód o charakterze rodzinnym, społecznym i zdrowotnym, związanych ze spożywaniem alkoholu.Wzrost skali zażywania środków psychoaktywnych przez dorosłych mieszkańców województwa mazowieckiego w ostatnich latach jest zdecydowanie wyższy. Taki sam obraz zapisuje się w odniesieniu do osób małoletnich, gdzie przede wszystkim dopalacze są przodującym środkiem psychoaktywnym przyjmowanym przez dzieci i młodzież. Ważnym aspektem przeciwdziałania uzależnieniom jest profilaktyka młodzieży zagrożonej uzależnieniem. Takim działaniem będą warsztaty profilaktyczne dla młodzieży szkół podstawowych i średnich z terenu województwa mazowieckiego. W skład programu „Scenariusz Życia” wchodzi pokaz autorskich fragmentów filmowych, prelekcja dotycząca profilaktyki i uzależnień oraz sposobów bronienia się i walki z różnymi ich formami. Poprowadzi je Paweł Przewoźny, szkoły jeszcze mogą się zgłaszać do udziału.

Więcej informacji o projektach i dane kontaktowe do stowarzyszenia można znaleźć na stronie internetowej „Szansy”: http://szansa.siedlce.pl/.

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!
Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego
Źródło: Siedleckie stowarzyszenie „Szansa” zachęca osoby uzależnione i ich bliskich do szukania pomocy