– Od czterech lat uczestniczymy w miejskim programie profilaktyki uzależnień i zapobiegania patologiom. Każdego roku wymyślamy nowe sposoby dotarcia do młodych ludzi, rozmawiamy z nimi i zachęcamy ich, by podejmowali twórczość poświęconą tego rodzaju zagadnieniom – informuje Krzysztof Tomaszewski z Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury. Jak dodaje, udało się już zrealizować kilka bardzo różnych projektów: – Pierwszym był film „Powiedz NIE”, który powstał w czasie pandemii. Młodzież recytowała w nim swoje wiersze o przemocy, narkomanii, alkoholizmie, papierosach, wykluczeniu i przemocy (…) Później powstały też zbiory trójkątów ostrzegawczych, przypominających pocztówki, na których znalazły się różne hasła oraz telefony do instytucji, w których można otrzymać wsparcie. W 2023 roku stworzyliśmy z młodzieżą afisze ostrzegawcze STOP, które obecnie są eksponowane w parku Aleksandria.
Na plakatach, które członkowie „Witraża” stworzyli po specjalnie w tym celu zorganizowanych warsztatach, znalazły się wybrane wiersze młodzieży, dotyczące codziennych doświadczeń i zmagań z problemami takimi jak depresja, samotność, różnego rodzaju uzależnienia, hejt czy przemoc.
– Naprawdę te wiersze są wartościowe, bo czasami nawet my byliśmy zaskoczeni tym, jak młodzi ludzie widzą dany problem. A to znaczy, że to jest bardzo potrzebne – podkreśla Barbara Maksymiuk z SGL Witraż.
Afisze, na których znajdują się utwory poetyckie młodzieży z „Witraża”, można znaleźć na wystawie plenerowej w pobliżu placu zabaw w parku miejskim Aleksandria w Siedlcach. By przeczytać wiersze w domowym zaciszu, warto zajrzeć do naszej galerii zdjęć. Co mówi o swojej twórczości młodzież i czym jeszcze zaskoczy nas w najbliższym czasie Siedlecka Grupa Literacka „Witraż”, można usłyszeć w załączonym nad artykułem podcaście.
Źródło: STOP depresji, hejtowi, przemocy i uzależnieniom – akcja społeczna Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż” w parku miejskim