– Rok 2023 był jubileuszowym w związku z 5-leciem działalności Operacji Czysta Rzeka. Zebraliśmy w całej Polsce łącznie aż 375 ton odpadów. W naszych akcjach wzięło udział ponad 20 tysięcy uczestników i super sztaby. Zrealizowaliśmy dwa programy edukacyjne i podcast „Temat Rzeka”. Wiosenna edycja naszej inicjatywy okazała się rekordowa pod kątem ilości zebranych śmieci oraz liczby zaangażowanych wolontariuszy. Po raz pierwszy zasadziliśmy też młody las dębowy, nieopodal miejscowości Nowe Groszki i Ryczyca w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim! – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka Operacji Czysta Rzeka.
Zainaugurowane w tym roku programy edukacyjne to: „Rok nad Rzeką” dla szkół oraz „Przystań Czysta Rzeka” – dla miejsc zajmujących się wypożyczaniem sprzętu wodnego. Przedstawiciele akcji pojawili się na wielu wydarzeniach z przekazem ekologicznym. Operacja Rzeka była też partnerem innych inicjatyw, wspierających edukację prośrodowiskową czy realizację celów zrównoważonego rozwoju. Więcej na temat tych działań możecie usłyszeć w załączonym nad tekstem podcaście.
Najczęstszymi obszarami, w których w 2023 roku organizowano akcje sprzątania, okazały się tereny nadrzeczne – przeprowadzono tam łącznie 402 akcje. W dalszej kolejności sprzątnięto także: 62 miejscowości, 57 terenów wokół jezior i 44 lasy. Odbyło się także 50 akcji kajakowych. Wiele z tych akcji odbyło się w Siedlcach i okolicach.
– Sprzątaliśmy w Siedlcach nad Muchawką, gdzie bardzo aktywna była grupa Stowarzyszenia Arche i naszego partnera Toyota Auto Siedlce. Sprzątaliśmy też nad rzeką Kostrzyń, nad Myślą, Bugiem, Krzną, Białką, Zielonką, Lutnią, Grabarką i Żarnicą, a także w miejscowościach takich jak Hołubla, Skrzeszew, Purzec, w okolicach Skórca, w Wierzbicach Górnych koło Repek, w Skrzeszewie, Burzyskach i Drohiczynie. Byliśmy też w Łukowie, Radzyniu Podlaskim, Międzyrzecu Podlaskim czy w okolicach Studzianki – informuje Izabela Sałamacha.
Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej osób zaangażowanych w sprzątanie było na Mazowszu. W tym roku w regionie 3953 osób wzięło udział w 159 akcjach i zebrało niespełna 90 ton śmieci. Województwo lubelskie uplasowało się także kolejny rok z rzędu na drugiej pozycji, notując 2578 wolontariuszy, 93 akcje oraz ponad 62 ton odpadów. Trzecie miejsce też tradycyjnie zajęło Podlasie – 45 akcji i ponad 22 tony śmieci oraz 1284 uczestników. Na czwartej pozycji pod kątem akcji uplasowało się Podkarpacie z liczbą 42 akcji i 14,6 ton śmieci, natomiast na Warmii i Mazurach zorganizowano o jedną akcję mniej, za to podwojono (!) liczbę zebranych odpadów, raportując ponad 29 ton i ponad 1100 uczestników. Sporo śmieci zebrano także w Wielkopolsce (prawie 29 tony) i na Pomorzu (ponad 26 ton).
Super Sztabem zostali w 2023 roku strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej OSP w Sarnakach, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Sarnak i ich przyjaciele, gdzie na jednego uczestnika akcji przypadło 139 kg zebranych odpadów. Najczystszy Sztab, czyli sztab lokalny, który zebrał najwięcej odpadów wyrażonych w kilogramach, nosi nazwę „Verne Kielce" i jest to społeczność Zespołu Szkół J. Verne'a, która sprzątała teren wokół rzeki Silnica, a efektem ich działań było 15 750 kg odpadów. Największą liczbę uczestników w systemie zarejestrował z kolei sztab „Panko nad Sanem", który do sześciu akcji zaangażował 1055 osób!
Teraz sztab Operacji Czysta Rzeka planuje już działania na 2024 rok.
– Zachęcam do współpracy z nami w kolejnej edycji. Rok 2023 był wyjątkowy, bo jubileuszowy, ale wiemy, że wciąż jest wiele do zrobienia, więc już zakasujemy rękawy – zapowiada Daniel Parol, organizator Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka.
1 marca 2024 roku zostanie uruchomiona możliwość zakładania sztabów i akcji. Kumulacja planowanych na ten rok działań odbędzie się w okolicy Dnia Ziemi 22 kwietnia. Więcej aktualnych informacji o tegorocznych akcjach znajdziecie na stronie: https://operacjarzeka.pl/.
Źródło: Sztab Operacji Czysta Rzeka podsumował działania ekologiczne dokonane w 2023 roku. Planuje już tegoroczne akcje