Budżet Obywatelski Mazowsza wystartował już po raz piąty! Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, skala tego przedsięwzięcia jest ogromna, a potrzeby mieszkańców bardzo zróżnicowane:
– Projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego pokazują nam, które dziedziny potrzebują wsparcia. Mazowszanie chcą organizować szkolenia dla dzieci i młodzieży, festiwale czy tworzyć szlaki turystyczne. Niezwykle ważne jest dla nich również zdrowie i bezpieczeństwo. We wszystkich dotychczasowych edycjach zakupiliśmy ponad 20 ambulansów. Dzięki BOM wspieramy też rozwój in-vitro na Mazowszu. Zachęcam do zgłaszania projektów!
W puli aż 30 mln zł!
To co wyróżnia tę edycję budżetu obywatelskiego to rekordowa kwota do rozdysponowania dla mieszkańców Mazowsza – aż 30 milionów złotych! To o kilka milionów złotych więcej niż w latach ubiegłych. Ta olbrzymia suma stanowi szansę na zrealizowanie ważnych i wyjątkowych przedsięwzięć, które mogą mieć pozytywny wpływ na życie wszystkich Mazowszan.
Warsztaty, a może profilaktyka zdrowotna?
Zadania, które można realizować dzięki BOM są wszechstronne i różnorodne. Od ochrony zdrowia, edukacji i kultury, przez projekty zielone po inwestycje. Na projekty inwestycyjne można wydać maksymalnie 1,2 mln, zaś na nieinwestycyjne, tzw. miękkie – 240 tys. zł. Mieszkańcy Mazowsza mogą zgłaszać projekty do piątej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza do 21 stycznia 2024 roku.
Kto może zgłosić projekt w ramach BOM?
Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich rodzice lub opiekunowie prawni. W tej edycji samorząd chce jeszcze bardziej zaangażować Mazowszan, zarówno na etapie zgłaszania swoich pomysłów, jak i zbierania podpisów pod listami poparcia czy głosowania.
– Zachęcamy do zgłaszania projektów miękkich, nieinwestycyjnych, angażujących mieszkańców w obszarze kultury, edukacji, profilaktyki zdrowia, bezpieczeństwa czy ochrony środowiska. Jesteśmy otwarci na wszelkie pojawiające się pytania i zachęcamy do kontaktu z nami, dlatego zorganizowaliśmy „czwartkowe popołudnia z BOM” – zaznacza Sara Michalska, z-ca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim.
NOWOŚĆ: czwartkowe popołudnia z BOM
W tym roku Mazowszanie mogą liczyć na dodatkowe wsparcie na etapie pisania projektów. W grudniowe i styczniowe, czwartkowe popołudnia będzie można skontaktować telefonicznie z pracownikami urzędu marszałkowskiego. Dyżur będzie prowadzony w godzinach 15-19. Będzie można uzyskać pomoc z formularzami, dowiedzieć się o wymogach koniecznych do złożenia projektu, a także jak działa system.
Potrzeba = projekt
Warto pamiętać, że zgłaszane projekty powinny być odpowiedzią na potrzebę mieszkańców i wspierać rozwój województwa mazowieckiego. Dlatego projekt, aby mógł zostać rozpatrzony musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców Mazowsza. Co ważne – podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie.
Całe Mazowsze? A może podregion, np. siedlecki?
Projekty, ze względu na swój charakter mogą obejmować obszar całego województwa lub tylko jeden z dziewięciu podregionów (ciechanowski, ostrołęcki, siedlecki, radomski, żyrardowski, płocki, warszawski – zachodni, warszawski - wschodni oraz m.st. Warszawa). Dzięki takiemu podziałowi każdy z obszarów ma zagwarantowaną pulę środków, które zostaną wykorzystane wyłącznie na działania w tym rejonie.
– W pierwszej i drugiej edycji BOM subregion siedlecki nawet nie wykorzystywał całej puli środków, która była dla niego przeznaczona. W ostatnim naborze już był duża konkurencja, bo z subregionu siedleckiego trafiły do BOM-u łącznie 163 wnioski. Pamiętajmy więc o tym, że ta konkurencja cały czas rośnie! Cieszymy się z tego, bo wtedy wygrywają najlepsze projekty, ale to wszystko jest w rękach mieszkańców – przypomina Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Warunki, które musi spełnić projekt
Środki na Budżet Obywatelski Mazowsza są częścią budżetu województwa, dlatego też zadania, które można z nich realizować, muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim – np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego.
Jak można zgłosić swój projekt?
Najwygodniejszą formą zgłoszenia projektu jest skorzystanie z formularza na stronie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza – bom.mazovia.pl. Można w nim zapisywać wersje robocze, edytować, dodawać załączniki. Przez platformę urzędnicy będą się kontaktować z autorami projektów na etapie oceny.
Projekt można też zgłosić w formie papierowej – pocztą lub osobiście w siedzibie urzędu w Warszawie lub w jednej z delegatur – Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie. Wtedy należy jednak pamiętać, że projekt musi być zgłoszony na poprawnym formularzu, który można pobrać ze strony. Również podpisy poparcia należy zebrać na odpowiednim formularzu.
BOM – to działa także w Siedlcach!
Wśród zwycięskich projektów poprzedniej edycji BOM znalazła się renowacja terenów zielonych wokół siedleckiego ratusza wraz z ich oświetleniem i automatycznym nawadnianiem. Autor projektu Bartłomiej Karpiński zaznacza, że realizacja tego projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu i głosom mieszkańców regionu siedleckiego.
– Podczas niedzielnego spaceru z żoną usiedliśmy na ławce przy skwerze Tadeusza Kościuszki, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie siedleckiego ratusza. Patrząc na świeżo wyremontowaną wieżę i olśniewająco wyglądającego Jacka, pomyślałem, że czas zrobić coś dla tych, którzy nie trzymają tylko głowy w chmurach, lecz patrzą pod nogi. Poddałem pomysł, który Muzeum Regionalne w Siedlcach przyjęło z ogromnym zaangażowaniem.
Zagospodarowanie zieleni wokół siedleckiego ratusza polegało na stworzeniu reprezentacyjnych parterów nawiązujących do czasów Aleksandry Ogińskiej, podkreślających zabytkowy charakter budynku. Rośliny zostały dobrane tak, aby nasadzenia były atrakcyjne przez cały rok, a każdy kolejny miesiąc zaskakiwał innym efektem. Zastosowanie wybranych roślin ma za zadanie podnieść walory estetyczne terenu, ułatwić jego obsługę, ale również zwiększyć bioróżnorodność. Zwrócono również uwagę na zastosowanie roślin, które będą pożyteczne dla pszczół, motyli i innych owadów zapylających.
Dla wyeksponowania i podkreślenia walorów i dominanty jaką są rosnące przy budynku dęby zainstalowano podświetlenie koron. Iluminacja świetlna wyeksponowała piękną budowę tych majestatycznych drzew. Tereny pod dębami obsadzone zostały roślinnością okrywową. W ramach projektu wokół ratusza pojawiły się niskie zimozielone żywopłoty z cisa oraz różnorodne gatunki roślin, takich jak hortensja bukietowa, różanecznik, budleja, berberys, krzewuszka, trzmielina, liliowiec, funkia, kocimiętka, kosmatka, barwinek, rozplenica i bodziszek. Na całym terenie zamontowano system automatycznego nawadniania. Na terenie ogrodów pojawiły się również tablice informacyjne, śmietniki, stojaki na rowery, stelaż na wieńce i znicze pod tablicą upamiętniającą poległych nauczycieli podczas II Wojny Światowej.
Koszt realizacji inwestycji to ponad 257 tys. zł. Środki pochodzą w całości z budżetu województwa mazowieckiego.
Źródło: inf. pras. Marta Milewska, UMWM
Źródło: Trwa nabór projektów do piątej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza