Trzydniowa uczta dla miłośników teatru, czyli Festiwal Fredrowski w Siedlcach!

i

Autor: Biuro Prasowe Teatru Klasyki Polskiej Kadr ze spektaklu "Zemsta"

Kultura

Trzydniowa uczta dla miłośników teatru, czyli Festiwal Fredrowski w Siedlcach!

2023-10-30 16:40

„Śluby panieńskie”, „Zemsta” oraz „Dożywocie” – to znane sztuki Aleksandra Fredry, które już wkrótce będzie można zobaczyć na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce. W dniach od 3 do 5 listopada lokalni miłośnicy teatru i kultury będą mieli okazję uczestniczenia w Festiwalu Fredrowskim. To kolejna odsłona wydarzenia, które po raz pierwszy odbyło się w Łazienkach Królewskich. Jak zapewniają organizatorzy, będzie to trzydniowa uczta artystyczna.

W ramach Festiwalu Fredrowskiego aktorzy Teatru Klasyki Polskiej zagrają w Siedlcach same głośne sztuki mistrza Aleksandra Fredry. Ten baczny obserwator ludzkich zachowań, władający językiem lepiej niż szablą, już od ponad 200 lat bawi i zachwyca swoimi utworami kolejne pokolenia Polaków. Fredrowskie sztuki to pełnokrwiści bohaterowie, magnetyzm serc, spory sąsiedzkie i misterne knowania. Na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce zostaną zaprezentowane trzy wybitne sztuki teatralne Fredry: „Śluby panieńskie”, „Zemsta” oraz „Dożywocie”. Pełnokrwiści bohaterowie, magnetyzm serc, spory sąsiedzkie i misterne knowania – to wszystko i jeszcze więcej czekać będzie na Widzów festiwalu w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej.

Festiwal Fredrowski w Siedlcach

i

Autor: CKiS w Siedlcach

Program Festiwalu Fredrowskiego w Siedlcach:

3 listopada, godz. 19:00, Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca w reżyserii Lidii Sadowej to jedyna taka komedia, która nigdy się nie znudzi. Ponadczasowa, napisana prawie dwieście lat temu, w 1832 roku, a jakby dzisiaj, najpóźniej wczoraj. Swoją aktualność zawdzięcza uniwersalnemu tematowi, który podejmuje – miłości. Zabawna i wciąż niezwykle trafna opowieść o odwiecznej wojnie płci, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Ukazuje stałość ludzkich zachowań w obliczu porywów serca. Mimo, że jest napisana wierszem, to jest także lekka w odbiorze. To sztuka dla romantyków i romantyczek, a także dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że nimi są.

Mimo złożonych ślubów, bohaterki „Ślubów panieńskich” nie są w stanie oprzeć się miłości, którą odkrywają jako najpotężniejszy, życiodajny żywioł. Klara i Aniela, buńczuczny Gustaw i sentymentalny Albin, wplątani w zabawne intrygi, po wielu zaskakujących zwrotach akcji ostatecznie dokonują szczęśliwych wyborów. Upragniona przez wszystkich miłość okazuje się nie tylko wielka, szczera i wzruszająca, lecz także, co najważniejsze, szczęśliwa i odwzajemniona. Fredro opowiada swoją ciekawie umotywowaną psychologicznie historię, wykorzystując elementy „strajku miłosnego”, figury obecnej już w starożytności w Lizystracie Arystofanesa, a także w polskiej XVII-wiecznej literaturze sowizdrzalskiej – w Sejmie panieńskim. To komedia, która dotyka serc, porusza, unosi.

  • Reżyseria: Lidia Sadowa
  • Scenografia/kostiumy: Anna Czyż
  • Muzyka: Marcin Pospieszalski
3 listopada, godz. 19:00, Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca w reżyserii Lidii Sadowej

i

Autor: Biuro Prasowe Teatru Klasyki Polskiej, CKiS w Siedlcach

4 listopada, godz. 19:00, Zemsta – najsłynniejsza komedia Fredry od niemal 200 lat żyje w świadomości wielu pokoleń Polaków. Krytycy pisali, że jest jakby „polonezem granym dźwiękiem słów” i wszyscy zgadzali się co do jednego – to najbardziej polska komedia Fredry. Adaptacja Chorosińskiego, zachowuje ducha oryginału, a jednocześnie przypomina nam, że wiele z opisanych w komedii sytuacji znajduje odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach. To inteligentna satyra, która skłania do rozważań nad ludzką naturą i konsekwencjami naszych działań. Premiera najbardziej znanej polskiej komedii, należącej obecnie do kanonu literatury polskiej, odbyła się w 1834 r. we Lwowie. Od prawie dwustu lat sztuka ta cieszy się niesłabnącym scenicznym powodzeniem, a Fredro za jej pomocą bawi i zachwyca kolejne pokolenia Polaków. Wpływa na to niezwykła intryga oraz miłość Wacława i Klary. Pojawia się także nieszczęśliwie zakochany i wykorzystywany przez głównych bohaterów Papkin. Interesująca jest geneza komedii. W swoim zamku Kamieniec w Odrzykoniu Fredro odnalazł dokument, opisujący burzliwe spory dwóch rodów, poprzednich, siedemnastowiecznych właścicieli Kamieńca, co zainspirowało go do napisania „Zemsty" i stworzenia tak wyrazistych, pełnokrwistych, niejednoznacznych charakterów.

  • Reżyseria: Michał Chorosiński
  • Scenografia i kostiumy: Barbara Wesołowska-Kowalska
  • Muzyka: Marcin Pospieszalski
4 listopada, godz. 19:00, Zemsta – najsłynniejsza komedia Fredry od niemal 200 lat żyje w świadomości wielu pokoleń Polaków

i

Autor: Biuro Prasowe Teatru Klasyki Polskiej, CKiS w Siedlcach

5 listopada, godz. 19:00, Dożywocie w reżyserii Michała Chorosińskiego to znakomity dowód na to, że klasyka nie tylko przetrwała próbę czasu, ale także nadal potrafi bawić i poruszać. Sztuka w sposób arcykomiczny ukazuje pozbawiony skrupułów, pełen chciwości świat, w którym, aby pozbyć się długów, ojciec jest w stanie sprzedać nawet własną córkę. Utwór, mimo XIX-wiecznego anturażu, pozostaje komedią żywą. Niezależnie od zmian, które przynosi upływający czas, problemy głównych bohaterów pozostają aktualne dla współczesnego odbiorcy. „Dożywocie" Aleksandra Fredry zostało napisane w latach 1834-1835 i należy do kilku najwybitniejszych komedii tego autora. Bohaterami są Łatka (lichwiarz), Leon Birbancki (nicpoń i hulaka) oraz Orgon (podupadający finansowo ziemianin). Intryga zaczyna się od tytułowego dożywocia. Łatka wykupuje dożywocie Leona Birbanckiego – subtelny instrument finansowy, pozwalający czerpać dochód z zapisów majątkowych na rzecz Birbanckiego do czasu jego śmierci. Leon nie dba jednak ani o majątek, ani o zdrowie. Dlatego Łatka, który obawia się jego śmierci, chciałby pozbyć się nieudanej inwestycji. Kolejnym wątkiem w tej historii jest plan lichwiarza dotyczący ożenku z Rózią. Dziewczyna miałaby się na to zgodzić ze względu na długi swego ojca, Orgona, wobec Łatki. Lichwiarz jest przekonany, że Rózia, rozumiejąc sytuację i prawa rządzące światem, zostanie jego żoną. Świat w tej komedii jest ukazany w bardzo ciekawy sposób. Najważniejsze są w nim pieniądze i to one w pewien sposób determinują zawiłe losy głównych bohaterów.

  • Reżyseria: Michał Chorosiński
  • Scenografia i kostiumy: Aleksandra Reda
  • Muzyka: Marcin Pospieszalski

Cele Festiwalu Fredrowskiego

Jak informują organizatorzy, Festiwal Fredrowski w Siedlcach, oprócz dostarczenia widzom doskonałej rozrywki, ma również na celu promowanie dziedzictwa kulturowego Polski oraz zachęcanie do lektury i zrozumienia klasyki literatury. Organizatorom zależy ponadto, aby przybliżyć publiczności twórczość Aleksandra Fredry i kontekst historyczny, w jakim powstawały jego dzieła.

Czym zajmuje się Teatr Klasyki Polskiej?

Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej, zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Jedną z form działalności Teatru Klasyki Polskiej są objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii. Celem działań instytucji jest integracja wspólnot, wzmacnianie ich tożsamości poprzez przypominanie bogactwa melodii polskiego języka, historii i zwyczajów. Teatr Klasyki Polskiej to nowa, wielka szansa dla widzów na kontakt z arcydziełami rodzimej literatury, dla inwestorów i mecenasów – na stworzenie polskiej marki teatralnej o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu.

Rezerwacje i bilety dostępne w kasie Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach pod numerem tel.: 25 794 31 89 oraz online na stronie: https://biletyna.pl/spektakl/Festiwal-Fredrowski-KARNET-Teatr-Klasyki-Polskiej

Źródła:

  • inf. pras. CKiS w Siedlcach
  • inf. pras. Biuro Prasowe Teatru Klasyki Polskiej
Sonda
Czy lubisz oglądać spektakle teatralne?
Źródło: Trzydniowa uczta dla miłośników teatru, czyli Festiwal Fredrowski w Siedlcach!