POMOC

W ramach operacji FENIKS terytorialsi z Mazowsza wspierają odbudowę na terenach powodziowych

2024-09-27 8:36

Co najmniej 5 tys. żołnierzy w najbliższych miesiącach będzie stale działać na południu Polski. Od poniedziałku 23 września żołnierze w całym kraju prowadzą operację pod kryptonimem „FENIKS”, która ma na celu wsparcie odbudowy na terenach powodziowych. Do realizacji zadań w ramach największej w historii Wojska Polskiego operacji tego typu przystąpili żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„FENIKS” to największa w historii Wojska Polskiego operacja, niwelująca skutki powodzi.

W działania w ramach operacji zostały zaangażowane nie tylko siły zbrojne, ale również administracja rządowa i samorządowa, a także służby ratownicze. Punkty ciężkości operacji skupione zostały wokół szybkości działania, współpracy cywilno-wojskowej i stałej dostępność sił i środków, dzięki czemu możliwe będzie kierowanie sił w miejsca, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna.

Zgodnie z przepisami Ustawy o obronie Ojczyzny, Dowódca WOT pełni funkcję Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, odpowiedzialnego za koordynację działań w przypadku klęsk żywiołowych, akcji ratunkowych oraz ochrony życia i mienia. Dlatego też to gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk stanął na czele tej operacji. 

Operacja „Feniks” koncentruje się na pięciu kluczowych liniach wysiłku, aby zapewnić kompleksowe wsparcie dla regionów zagrożonych i poszkodowanych przez kataklizm.

Główne linie wysiłku operacji FENIKS:

  • Bezpieczeństwo – działania polegające na dozorowaniu, zabezpieczeniu i wzmocnieniu infrastruktury przeciwpowodziowej, w tym realizację tymczasowej naprawy uszkodzonych wałów.
  • Zdrowie – zapewnienie wojskowej pomocy medycznej, w tym lekarskiej, transportu medycznego, wsparcie procesu szczepień oraz zapewnienie pomocy psychologicznej.
  • Mobilność – odtworzenie drożności dróg, odbudowa mostów i przepraw.
  • Logistyka – dostarczanie energii elektrycznej, żywności, wody pitnej, artykułów sanitarnych i higienicznych.
  • Szkolenie – wszystkie jednostki samorządowe, na ostatnim etapie operacji, zostaną objęte programem szkolenia, rozwijającym kompetencje pracowników w obszarze zarządzania kryzysowego, a także umiejętności wzmacniające odporność społeczności lokalnych. 

Na ten moment wydzielonych do działania w operacji jest około 26 000 żołnierzy, z czego 20 000 osób skierowana jest do bezpośredniego działania. Przez najbliższe miesiące na terenach dotkniętych skutkami powodzi cały czas działać będzie nie mniej niż 5 000 żołnierzy.

Przypomnijmy, że żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyli z pomocą na tereny objęte kataklizmem już 16 września br. W kulminacyjnym momencie na Dolnym Śląsku było blisko 800 terytorialsów z Mazowsza, którzy nieśli pomoc lokalnej społeczności.

Obecnie w operację FENIKS zaangażowanych jest ponad 150 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z pododdziałów z Ciechanowa, Komorowa, Siedlec i Zegrza Południowego.

Źródło: inf. pras. kpr. Elżbieta Obrębska, 5. MBOT

QUIZ. Wojsko Polskie przed laty i dziś. Co wiesz o naszej armii? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
Kto był Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych w Polsce w czasie wojny bolszewickiej w 1920 roku?
Źródło: W ramach operacji FENIKS terytorialsi z Mazowsza wspierają odbudowę na terenach powodziowych