By siedlecka „Aleksandria” stała się miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów, władze Siedlec podpisują umowy z lokalnymi ośrodkami kultury, które będą mieć za zadanie organizację imprez plenerowych i innych wydarzeń kulturalnych na terenie parku. Pierwsze umowy w tej sprawie prezydent Siedlec podpisał 22 marca w Urzędzie Miasta z władzami Muzeum Regionalnego w Siedlcach i prezeską siedleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
– Rewaloryzacja parku to nie tylko nowe alejki i budowa nowej infrastruktury, ale również długofalowe działania, dotyczące oferty, jaką mamy dla mieszkańców. Cieszę się, że obie te instytucje chciały podjąć z nami współpracę, która będzie obejmowała najbliższe pięć lat – podkreśla Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec.
Władze Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach planują organizować wystawy plenerowe na terenie parku. Przy tej okazji chcą też promować w Aleksandrii te ekspozycje, które będą wówczas dostępne w siedzibie muzeum:
– Wystawy plenerowe zaczęliśmy organizować wokół naszego budynku, ale teraz poszerzymy naszą ofertę dla siedlczan także na teren parku. Mamy bardzo bogate zbiory, które dotyczą historii całego regionu, miasta i parku. Tym wszystkim, co mamy w naszych zasobach, będziemy chcieli się pochwalić, bo nasza działalność jest adresowana przede wszystkim do mieszkańców miasta. Mimo że jesteśmy jednostką administracyjną województwa mazowieckiego, liczymy na frekwencję przede wszystkim dzieci z siedleckich szkół. Tak też będzie w przypadku działalności w parku. A wszystkich, którzy będą go zwiedzać, zapraszamy później do naszego muzeum. W każdą niedzielę można nieodpłatnie zwiedzić wszystkie wystawy, które będą w tym czasie trwały, aż do końca istnienia projektu – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.
Także Przewodnicy Siedleccy z lokalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego planują nowe atrakcje dla osób korzystających z parku i odwiedzających go turystów. Chcą tam organizować specjalne wycieczki z przewodnikiem, prowadzące po trasie znajdujących się na terenie Aleksandrii ścieżek edukacyjnych. Od 19 marca legitymacje PTTK i legitymacje przewodnickie Koła Przewodników Terenowych i Pilotów im. Marii Żyburowej w Siedlcach posiada dziesięciu nowych przewodników, którzy wspomogą oprowadzanie wycieczek. Przygotowywane właśnie spacery po parku zostaną też dodatkowo ubarwione... w dość wyjątkowy sposób:
– W projekcie zadeklarowaliśmy, że będziemy oprowadzać grupy po parku. Mam też pomysł na to, żebyśmy to nasze wspólne zwiedzanie parku uatrakcyjniali, by zachęcić przede wszystkim dzieci i młodzież. Zrobiliśmy kiedyś wycieczkę po Aleksandrii, podczas której przewodnicy byli przebrani w stroje z epoki. Cieszyło się to ogromnym zainteresowaniem, byliśmy zaskoczeni tym, ile osób chciało to zobaczyć i zrobić sobie zdjęcie z Księżną Aleksandrą Ogińską czy jej ogrodnikiem. Przewodnicy są bardzo kreatywni i mają różne ciekawe pomysły. Myślę że to będzie ciekawą wizytówką dla miasta, jak i promocją Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – mówi Anna Kirchner, prezes siedleckiego oddziału PTTK.
Inne miejskie instytucje kulturalne, które będą dbać o organizację różnego rodzaju wydarzeń w Aleksandrii, takich jak przedstawienia teatralne czy koncerty, to m.in.: Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach im. A. Meżeryckiego, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach, Stowarzyszenie Organowe czy Muzeum Diecezjalne w Siedlcach. Oprócz tego lokalne organizacje ekologiczne zadbają też o oznaczenie znajdujących się w parku zabytków przyrody odpowiednimi tabliczkami. Park ma zostać udostępniony do użytku pod koniec maja 2023 roku. Oficjalne otwarcie obiektu pod hasłem „Piknik u Księżnej Aleksandry” odbędzie się 24 czerwca.
Źródło: Wkrótce otwarcie parku Aleksandria w Siedlcach. Jakie imprezy się tam szykują?