Szlachetna Paczka 2023 w Siedlcach
– To niesamowity, najważniejszy i najpiękniejszy czas Szlachetnej Paczki, bo możemy zobaczyć radość tych wszystkich rodzin, które obdarowaliśmy. Na szczęście, ze znalezieniem darczyńców nie było w tym roku dużych problemów. Bardzo jesteśmy im wdzięczni i w imieniu wszystkich rodzin dziękujemy im za serce i otwartość. Warto być wolontariuszem, bo to taki czas, kiedy możemy dać to, co mamy najcenniejsze, czyli swój czas i siebie – innym ludziom. Warto dzielić się dobrem. Ktoś kiedyś pięknie powiedział, że uśmiechając się, zarażamy innych tym uśmiechem. I tak samo jest z dobrem. Jeżeli my czynimy dobro, to z automatu i świat staje się lepszy! – powiedziała nam Basia Zacharczuk, jedna z wolontariuszek Szlachetnej Paczki w Siedlcach.
W tym roku wsparcie w Siedlcach i okolicach otrzymały wszystkie potrzebujące osoby i rodziny, które znalazły się w tegorocznej bazie. Ich potrzeby były bardzo różne, od żywności, ubrań i środków czystości, przez podstawowe sprzęty AGD, aż po meble.
Szlachetna Paczka 2023 w Polsce
– To nie jest łatwy rok, ale w czas świąteczny wchodzimy z nową nadzieją. Niezliczoną ilość razy w tym roku słyszałam, że komuś jest zimno, ktoś niedojada. Inflacja, wzrost cen energii i podstawowych produktów sprawił, że wielu z nas wybiera ciepło lub pełny talerz, a leki są w sferze marzeń. Gdzie w tym nadzieja? Są osoby, dla których wyciągnięcie ręki do kogoś w trudnej sytuacji jest oczywiste. Wiedzą, że każdy gest ma znaczenie. Wsparcie materialne i idące za tym wsparcie emocjonalne, duchowe, wiara, że warto się dzielić jest znów budująca, łącząca – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.
Rodziny ze Szlachetnej Paczki
Dzięki darczyńcom i wolontariuszom Szlachetnej Paczki w domach tysięcy potrzebujących rodzin właśnie teraz dzieją się cuda, którym towarzyszą spokój, nadzieja i radość.
W tym roku wśród uśmiechniętych rodzin, które przyjmują paczki przywiezione przez wolontariuszy, jest samotna pani Miriam. Seniorka otrzymała upragnioną pralkę, dzięki której już nie będzie musiała prać ręcznie. Z kolei 23-letnia pani Ania, która od 2 lat jest rodziną zastępczą dla swojego młodszego brata, poczuje w mieszkaniu ciepło – pierwszy raz podczas tej zimy. W jej Paczce znalazł się m.in. elektryczny grzejnik i gruba kołdra.
Wśród obdarowanych jest też 8-letnia Oliwka z rodzicami i siostrą. Dziewczynka jest osobą niskorosłą. Wózek, który otrzymała, umożliwi jej samodzielne poruszanie się. Wcześniej rodziców nie było na niego stać.
Pomoc Szlachetnej Paczki dotrze też do 30-letniego pana Karola. Mężczyzna będąc w technikum, przeżył udar i wylew, co spowodowało paraliż oraz utratę wzroku. Otrzymał urządzenie rehabilitacyjne, dzięki któremu będzie mógł ćwiczyć w domu z pomocą rodziców.
– To jest coś więcej niż maszyna. Odzyskałem marzenie, że kiedyś stanę na własnych nogach – powiedział.
Te i tysiące innych rodzin nie są już pozostawione same z problemami, mogą mieć spokojne święta i nadzieję na zmianę. Właśnie dlatego w Szlachetnej Paczce ten czas nazywany jest Weekendem Cudów.
„Tego inflacja i drożyzna nas nie pozbawiły”
– Za nami rok, który nie był najłatwiejszy. Okazuje się jednak, że jest coś, czego inflacja czy drożyzna nas nie pozbawiły. To wspólne działanie, niesienie wsparcia potrzebującym i radość, która płynie z jednoczenia się w pomaganiu – przekonują organizatorzy Szlachetnej Paczki.
Razem ze Szlachetną Paczką darczyńcy i wolontariusze zrobili dużo dobrego dla tych, którzy mają najmniej. Efekt? Wpływ na czyjeś życie i zmiana jego historii, które stają się najlepszym prezentem, jaki można podarować – również samym sobie. Bo pomaganie, zwłaszcza jeśli robione jest z przyjaciółmi i bliskimi, daje poczucie sprawczości i niezwykłą radość.
Nadal możesz być częścią Weekendu Cudów
Nadal każdy z nas może stać się częścią Weekendu Cudów i pomóc, wspierając Szlachetną Paczkę wpłatą. Każda złotówka zasili machinę dobra, uruchomi szereg działań i pozwoli Paczce pracować nad kolejną edycją programu. To od wpłacających zależy, jak duża będzie skala jej działania. Dzięki wpłacie Paczka może pracować cały rok, rozwijać się, docierać w nowe rejony, odkrywając biedę, do której jeszcze nikt nie dotarł.
Nadal każdy z nas może też wesprzeć dzieci, którym pomaga Akademia Przyszłości. To program społeczny, który tak jak Szlachetna Paczka organizowany jest przez Stowarzyszenie WIOSNA. Od paru lat jest realizowany także w Siedlcach. W programie są dzieci, które nie wierzą w siebie. Ich niska samoocena i brak świadomości własnego potencjału przekładają się na problemy z budowaniem relacji, rozwojem emocjonalnym, nauką. Dzięki wsparciu Akademii Przyszłości, Szlachetna Paczka kiedyś nie będzie potrzebna, bo dzieci, które są pewne siebie, mają większe szanse na to, żeby w przyszłości poradzić sobie w życiu.
Chcesz pomóc? Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i zobacz, jak możesz to zrobić.
Źródło: Za nami 23. Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Jak wyglądał w Siedlcach? [ZDJĘCIA]