W programie wydarzenia „Templariusze. Historia i mit” znalazły się prelekcje dotyczące różnorodnych aspektów związanych z działalnością zakonu templariuszy – od jego powstania, przez obecność w Europie, w tym na ziemiach polskich, aż po dramatyczny upadek zakonu. Udział w wydarzeniu wzięli wybitni prelegenci: prof. Maria Starnawska (Uniwersytet w Siedlcach), prof. Marian Małecki (Uniwersytet Jagielloński), prof. Magdalena Satora (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) oraz mgr Paweł Moszczyński, mgr Paweł Sitko i dr Marcin Gomółka ze Stowarzyszenia Szlak Templariuszy.
Uczestnicy spotkania mieli także okazję zwiedzić wystawę „Templariusze”, po której oprowadzał kurator ekspozycji Tomasz Sajko, prezes Stowarzyszenia Szlak Templariuszy. Wystawa przybliżyła nie tylko historyczny kontekst działalności tajemniczego zakonu, ale także współczesne interpretacje i mity z nim związane. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających na Zamku w Liwie do końca maja 2025 roku.
Konferencja naukowa „Templariusze. Historia i mit” odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Źródło: inf. pras. Karolina Giers, Zamek w Liwie
Źródło: Za nami wydarzenie „Templariusze. Historia i mit” na Zamku w Liwie. Zobacz zdjęcia!