mars

i

Autor: Aynur_zakirov/Pixabay.com

Szczecinianka bada próbki gleby z Marsa, żeby stworzyć bazę na Czerwonej Planecie

2021-03-02 14:09

Profesor Aleksandra Radlińska pierwsze naukowe kroki stawiała na dawnej Politechnice Szczecińskiej. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Pensylwanii i bierze czynny udział w kolonizacji Marsa. A cała historia zbudowana jest na... betonie.

- O betonie mówimy bardzo często, bo jest to materiał doskonale nam znany, natomiast trzeba mieć świadomość, że materiał budowlany na Księżycu lub na Marsie, to nie będzie beton ziemski. Przede wszystkim nie zostanie on wytworzony na podstawie cementu, ponieważ każda planeta jest pokryta innymi złożami naturalnymi. I właśnie my do tego będziemy dążyli żeby stworzyć spoiwo budowlane z kruszyw dostępnych na innych globach. Nie będzie to więc beton z cementu, ale beton geopolimeryczny - tłumaczy prof. Aleksandra Radlińska.

Warto podkreślić, że technologie wykorzystywane w kosmosie mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na życie na Ziemi.

- To, do czego dążymy, a więc drukowanie betonu i materiałów budowlanych za pomocą specjalnych robotów (w taki sposób miałby powstać budulec na Marsie), mogłoby naprawdę pomóc w tych miejscach na świecie, gdzie jest problem z zapewnieniem dostępu do domów i mieszkań. Skorzystać mogą więc na tym ludzie, którzy np. mieszkają w slumsach - dodaje Radlińska.

Obecnie naukowcy czekają na to, aż marsjański łazik powróci na Ziemię z próbkami gleby, aby rozpocząć badania nad kosmicznym betonem.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:
Łazik Perseverance wylądował na Marsie
Źródło: Szczecinianka bada próbki gleby z Marsa, żeby stworzyć bazę na Czerwonej Planecie