– Mapa pozwoli wskazać nawet jakie temperatury mają poszczególne części budynku. Dzięki takim danym specjaliście będzie łatwiej podjąć decyzję, czy potrzebna nam jest np. termomodernizacja czy wymiana starej stolarki okiennej – tłumaczy prezes OPEC, Janusz Różalski.
W długofalowym ujęciu projekt przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a także pozwoli mieszkańcom na znaczne oszczędności.
– Jako samorząd zbudowaliśmy system pomiaru stanu czystości powietrza oparty o sieć czujników, który pokazuje nie tylko stan powietrza w czasie rzeczywistym, ale pozwala też dokonywać długofalowych analiz. Dzięki tym danym wiemy, gdzie interwencja miasta jest najpilniejsza. Mapy termowizyjne, które powstaną, będą doskonałym uzupełnieniem dla już istniejącego systemu. Projekty, które koordynuję za pośrednictwem Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Wydziału Środowiska, są śmiałe, ale bardzo potrzebne. Nawet jeśli dziś cieszymy się najczystszym powietrzem w Polsce, musimy aktywnie zadbać o wymagającą przyszłość – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W nadchodzącym tygodniu - nad Gdynią będzie przelatywać specjalny samolot. Dzięki niemu powstaną potrzebne do mapy zdjęcia.
– Zaczniemy od Redy i będziemy szli w kierunku na południe. Będzie to nieduży samolot, dwusilnikowy. Samolot będzie latał nisko i dosyć często. Głównie po to, żeby uzyskać przestrzenność – dodaje Janusz Różalski.
Mapa będzie dostępna dla mieszkańców jeszcze w tym roku.
Źródło: Mapy termowizyjne podpowiedzą skąd w naszych domach ucieka ciepło. Gdynia: „To pozwoli mieszkańcom sporo oszczędzić”