Pogrzeb prof. Jerzego Limona. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odszedł w wieku 70 lat. Transmisja NA ŻYWO

2021-03-27 12:40

Pogrzeb prof. Jerzego Limona. W sobotę, 27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru o godz. 11:00 rozpoczęły się uroczystości pożegnalne śp. profesora Jerzego Limona, twórcy i dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Spis treści

  1. Pogrzeb prof. Jerzego Limona w sobotę, 27.03.2021 r. Transmisja NA ŻYWO
  2. Prof. Jerzy Limon. Odszedł niezwykły człowiek

Pogrzeb prof. Jerzego Limona w sobotę, 27.03.2021 r. Transmisja NA ŻYWO

Naukowiec zmarł 3 marca w wieku 70 lat. Przyczyną śmierci był koronawirus.

Pożegnanie prof. Jerzego Limona rozpoczęło się o godz. 11:00 mszą św. w kościele św. Jana w Gdańsku. Można je było oglądać na kanale YouTube Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTS) oraz na portalu miejskim www.gdansk.pl.

– Przychodzimy patrząc na jego zdjęcia, na jego twarz uśmiechniętą, na te oblicze pełne marzeń, pogodne i wizjonerskie, i aż trudno nam uwierzyć, że to jest ostatnia droga, że to jest odprowadzenie na miejsce doczesnego odpoczynku. Jesteśmy przybici tą trudną sytuacją wokół nas i tym doświadczeniem odejścia Jerzego, ale chcemy między rozpaczą a nadzieją wybrać nadzieję – mówił ks. Krzysztof Niedałtowski.

Podczas uroczystej mszy św. wystąpił chór oraz orkiestra Capelli Gedanensis z solistką Magdaleną Gruszczyńską. Fragmenty Pisma Świętego przeczytali aktorzy Danuta Stenka i Krzysztof Gordon.

Sekretarz stanu Jarosław Sellin odczytał list wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego.

„Jerzy Limon był wizjonerem, którego myśl z przeszłości czerpiąc inspirację wybiegała daleko w przyszłość. Powołał do życia Fundację Theatrum Gedanense działającą dzięki jego staraniom pod patronatem księcia Walii, a także Festiwal Szekspirowski, któremu swoją sprawczą energią nadał międzynarodowy wymiar. Jego pragnienia wykreowały projekt budowy teatru elżbietańskiego w Gdańsku” – napisał wicepremier.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz pytała, „co powiedzieć, gdy wirus, o ironio w koronie na głowie, atrybucie tak wielu szekspirowskich bohaterów, odbiera nam drogich i cennych obywateli miasta?”.

– Rząd siódmy, miejsca siedem i osiem – nieznośnie puste. To jedna z tych chwil, w których wolałoby się milczeć, bo każde wypowiedziane słowo w czasie przeszłym zdaje się odsyłać do rzeczywistości, która była, a nie jest – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i przyjaciel profesora Limona Władysław Zawistowski przypomniał, że do dziś jest wdzięczny losowi za poznanie prof. Jerzego Limona przed czterdziestu laty.

– Byłeś i pozostaniesz dla mnie bardzo ważnym człowiekiem, mam nadzieję, że o tym wiedziałeś – mówił Zawistowski.

Po przemówieniach zaprezentowane zostało artystyczne wspomnienie o profesorze, w którym wystąpili Andrzej Seweryn, Mirosław Baka, Irek Wojtczak i Magdalena Gruszczyńska.

We wspomnieniu wykorzystano fragmenty tekstów: „Jak wam się podoba” Williama Szekspira, wiersza „Czymże jest nasze życie?” Waltera Ralegh'a, „Koncertu Wielkiej Niedźwiedzicy” Jerzego Limona, a także filmu „Zwięzła Kronika Czasu” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz materiały archiwalne Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią w mszy żałobnej wzięli udział jedynie najbliższa rodzina zmarłego i zaproszeni goście.

Prof. Jerzy Limon. Odszedł niezwykły człowiek

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 r. w Malborku. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie i uniwersytetu w Poznaniu, gdzie do 1975 r. studiował filologię angielską i historię. W latach 1975-1980 wykładowca literatury w Instytucie Filologii Angielskiej na uniwersytecie w Poznaniu, od roku 1979 doktor.

W 1980 r. rozpoczął pracę w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego, od roku 1985 doktor habilitowany, od 1993 r. profesor tytularny. W okresie 1983-1993 wicedyrektor Instytutu Anglistyki UG, od 1993 r. kierownik Zakładu Historii Literatury i Kultury Angielskiej (obecnie Zakład Literatury Brytyjskiej).

Wykładał gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, Shakespeare Institute w Waszyngtonie. Stypendysta m.in. British Council (1984-1985), Folger Shakespeare Library (1987-1988), Fundacji Alexandra von Humboldta (1991-1992).

Od 1989 r. prezes Fundacji Theatrum Gedanense, stawiającej sobie za cel przywrócenie pamięci o obecności w Gdańsku teatru elżbietańskiego do końca XVIII wieku. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od jego powstania w 2014 r.

Członek Polskiej Akademii Umiejętności, członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Autor licznych publikacji naukowych m.in. „Gentlemen of a Company. English Players in Central and Eastern Europe, c. 1590-c. 1660” (1985, 2009), „Dangerous Matter. English Drama and Politics in 1623/24” (1986), „Gdański teatr elżbietański” (1989), „The Masque of Stuart Culture” (1990), „Między niebem a sceną. Przestrzeń i czas w teatrze” (2002), „Trzy Teatry” (2004), „Piąty wymiar teatru” (2006), „Obroty przestrzeni” (2008), „The Chemistry of the Theatre” (2010), „Brzmienia czasu. O aktorstwie i mowie scenicznej” (2011).

Autor wielu przekładów z języka angielskiego oraz powieści: „Muenchhauseniada” (1980), „Kaszubska Madonna” (1991), „Wieloryb” (1998), „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy” (2001).

W 2006 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2006) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

We wrześniu 2014 r., w związku z otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, królowa brytyjska Elżbieta II przyznała mu za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera (wręczony przez ambasadora brytyjskiego 29 stycznia 2015 r. w Gdańsku).

Po uroczystościach w kościele św. Jana twórcę i dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pochowano na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. (PAP)

Źródło: Pogrzeb prof. Jerzego Limona. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odszedł w wieku 70 lat