Dowiedz się, w jakich branżach jest deficyt pracowników
Jeśli interesuje Cię praca w Warszawie i chcesz szybko znaleźć zatrudnienie, zastanów się nad aplikowaniem na stanowisko, które należy do tzw. zawodów deficytowych. Braki kadrowe sprawiają bowiem, że pracodawcy chętniej zatrudniają osoby nie tylko bez doświadczenia, ale i kwalifikacji, oferując kandydatom szkolenia wdrażające. W Warszawie z deficytem pracowników zmagają się branże:
- budowlana i inżynieryjno-drogowa – poszukiwani są m.in. murarze, tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, dekarze i blacharze budowlani;
- IT – poszukiwani są m.in. analitycy, testerzy systemów teleinformatycznych i administratorzy baz danych;
- medyczno-opiekuńcza – poszukiwani są m.in. fizjoterapeuci, położne, ratownicy medyczni i opiekunowie osób starszych;
- edukacyjna – poszukiwani są m.in. asystenci nauczycieli, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
- finansowo-księgowa – poszukiwani są m.in. samodzielni księgowi oraz specjaliści ds. kadr i płac.
Aplikuj do największych pracodawców
Im większy pracodawca, tym więcej stanowisk w firmie do obsadzenia, a co za tym idzie – szansa dla Ciebie na rychłe znalezienie pracy w stolicy. Do największych przedsiębiorstw w Warszawie należą m.in. Poczta Polska, PKP Polskie Linie Kolejowe, Alior Bank S. A. czy też PGE Polska Grupa Energetyczna. To w tym mieście swoje siedziby mają największe banki i inne krajowe oraz międzynarodowe firmy, które regularnie przeprowadzają rekrutacje na rozmaite stanowiska każdego szczebla. Jeśli więc interesuje Cię praca w jednej z nich, sprawdź, kogo aktualnie szukają. Nie znalazłeś żadnej oferty? I tak wyślij swoje CV. Większość pracodawców ma swoją bazę potencjalnych kandydatów i gdy zachodzi taka potrzeba, w pierwszej kolejności rozpatrują nadesłane wcześniej dokumenty aplikacyjne.
Zadbaj o odpowiednie CV
Pamiętaj, że odpowiednio napisane i zaprojektowane CV jest kluczem do Twojego sukcesu, czyli szybkiego znalezienia pracy w Warszawie. Dlaczego? Ponieważ ten dokument to Twoja wizytówka, która – nawet jeśli nie masz doświadczenia – może Ci bardzo pomóc zainteresować potencjalnego pracodawcę Twoją osobą. Że musi być konkretne i zawierać najważniejsze informacje o Twoim wykształceniu oraz doświadczeniu – to oczywista sprawa. Poza tym, musi być opatrzone profesjonalnym (nie z wakacji czy imprezy) zdjęciem i mieć dopisek o klauzuli RODO. Ważne też, aby było czytelnie – niech forma nie będzie przerastać treści – i nie zawierało błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz żadnych innych. Pamiętaj, żeby podkreślić w CV swoje mocne strony i wspomnieć nawet o takich zajęciach jak wolontariat, praktyki czy praca bez umowy.
Bądź na bieżąco
Szukając pracy w Warszawie, rób to regularnie i korzystaj ze sprawdzonych źródeł, takich jak serwis GoWork.pl. Na stronie znajdziesz wyszukiwarkę, która pozwoli Ci dopasować oferty do Twoich preferencji. Do wyboru masz m.in. pracę zdalną lub mobilną. Możesz zaznaczyć, że interesuje Cię wyłącznie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, ale także zlecenie czy o dzieło. Co ważne, portal GoWork grupuje aktualne ogłoszenia od sprawdzonych pracodawców, o których opinie możesz przeczytać na forum strony. Prz każdej ofercie widnieje bowiem odnośnik, który odsyła do wątku dotyczącego danej firmy.
Działaj wielotorowo
Jeśli chcesz szybko znaleźć pracę w Warszawie, nie zamykaj się na jedno źródło. Oczywiście – serwis GoWork.pl to najlepsze miejsce do poszukiwania pracy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dodatkowo udał się do lokalnego Urzędu Pracy czy założył konto w serwisie LinkedIn. Możesz też śledzić warszawskie media, na przykład lokalną prasę, czy zrobić wywiad wśród znajomych. Praca z polecenia to bardzo dobry sposób na rychłe znalezienie zatrudnienia, ponieważ wielu warszawskich pracodawców rozpoczyna poszukiwanie kandydatów od rekomendacji swoich pracowników.
Zastanów się nad założeniem własnej działalności
Chcesz jak najszybciej zacząć zarabiać pieniądze? Pomyśl o założeniu własnej działalności. Warszawa to miasto przyjazne przedsiębiorcom. Zbadaj rynek i odkryj niszę. Zastanów się, co mógłbyś robić i sprawdź, jak rozkręcić firmę. Niezbędne informacje znajdziesz w Urzędzie Pracy m. st. Warszawy, Urzędzie Miasta lub Internecie. Za jego pośrednictwem możesz także zarejestrować własną działalność. Pamiętaj jednak, że aby złożyć działalność online, musisz mieć profil zaufany. Umożliwi on rejestrację na stronie rządowej, na której będziesz musiał wypełnić formularz CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).