Praca

i

Autor: materiały prasowe Rynek pracy w Warszawie - jak może się zmienić w najbliższych latach?

Rynek pracy w Warszawie - jak może się zmienić w najbliższych latach?

2023-03-25 4:36 Materiał sponsorowany

Rynek pracy w Warszawie to bez wątpienia dynamiczna maszyneria, która zmienia się każdego dnia. Jak dokładnie wygląda warszawski rynek pracy? I jakie zmiany dla nas szykuje?

Stolica rozwija się każdego dnia. Inwestycje kapitału polskiego i zagranicznego są widoczne na każdym kroku. Warszawa to bowiem szeroki rynek pracy otwarty na pracowników z każdej branży. Pracę znajdą tu osoby z wykształceniem kierunkowym oraz te, które nie ukończyły studiów. Metropolia to z pewnością również większe możliwości na zrobienie kariery zawodowej. Nic dziwnego, że w Warszawie, co roku przybywa tysiące nowych mieszkańców. Bez wątpienia stolica jest największym gospodarczym ośrodkiem w kraju, w którym wielu kandydatów upatruje szansy na sukces. Jak obecnie wygląda rynek pracy w Warszawie?

Rynek pracy w Warszawie - jak wygląda w 2023 roku?

Obecnie w Warszawie powstają codziennie nowe firmy, co wiąże się z nowymi miejscami pracy. W stolicy prężnie rozwija się handel, który od lat jest jedną z podstaw gospodarczych miasta. Warto zaznaczyć, że po pandemii sprzedaż zmieniła nieco swoje pierwotne założenia i teraz prym wiedzie branża e-commerce. Sklepy internetowe podbiły rynek, również ten w Warszawie. Mówimy tutaj zarówno o mniejszych sklepach, jak i o dużych korporacjach, które przez ostatnie dwa lata rozwinęły dodatkowe działy związane właśnie ze sprzedażą internetową.

W Warszawie świetnie trzymają się także branże związane z IT i nowymi technologiami. Sektor ten ciągle rośnie w siłę, dlatego wiele firm poszukuje specjalistów w tych dziedzinach. Rozwijają się start-upy, a korporacje masowo rozbudowują swoje zaplecza informatyczne, chcąc w ten sposób uzyskać upoważnienie do najnowocześniejszych technologii na rynku.

Co ciekawe, na warszawskim rynku pojawiło się większe zapotrzebowanie na fachowców budowlanych i okołobudowlanych. Zawody te jeszcze kilka lat temu uznawane były za “mniej znaczące” dzisiaj okazuje się, że fach w ręku może bardziej opłacać się finansowo, niż wykształcenie wyższe.

Rynek pracy w Warszawie cechuje się niskim bezrobociem i dość wysoką średnią zarobków. Trend ten utrzymuje się również w miejscowościach na obrzeżach Warszawy, jednak im dalej od centrum, tym stopa bezrobocia wzrasta (z nieznacznymi wyjątkami) oraz spada wskaźnik przedsiębiorczości mieszkańców.

Jaki zmiany czekają rynek pracy w Warszawie?

Zmiany na rynku pracy są nieuniknione. Jest to środowisko które, kształtuje wiele czynników zewnętrznych oraz wewnętrzna konkurencja. Warto mieć świadomość tego, że niektóre kompetencje pożądane przez pracodawców dzisiaj, za kilka lat mogą okazać się nieprzydatne. Czy nam się to podoba, czy nie musimy być przygotowani na zmiany i ewentualnie przebranżowienie (rynek pracy nie przyjmuje czynnego żalu za źle obraną drogę zawodową). Jakie są zatem prognozy dla rynku pracy w Warszawie?

Zmiany na Warszawskim rynku pracy będą prawdopodobnie dotyczyć kilku aspektów, takich jak:

  • Ugruntowanie pracy zdalnej

Praca zdalna zajęła już swoje miejsce w Kodeksie pracy, dlatego możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania tym rodzajem zatrudnienia. Pandemia pokazała, że home office może być korzystną alternatywą dla dwóch stron - pracownika i pracodawcy. Coraz więcej firm decyduje się na ten rodzaj współpracy, a ilość ofert pracy zdalnej wzrasta z miesiąca na miesiąc.

  • Międzynarodowość

Warszawa od lat jest miastem, gdzie mieszają się równe kultury i języki. Ma to przede wszystkim związek z obecnością międzynarodowych przedsiębiorstw, które cenią sobie mieszane środowisko pracy. W związku z napływem ludności z Ukrainy wielokulturowość zwiększy swój poziom, co przełoży się na wzrost różnorodności i umocnienie interpaństwowego charakteru naszej stolicy, dzięki czemu może ona śmiało stawać w szranki z innymi miastami Europy Zachodniej, jako centrum kulturowe i biznesowe.

  • Większe wynagrodzenia

W 2023 roku czeka nas dwukrotne podniesienie płacy minimalnej. Jednak wzrost wynagrodzeń na stanowiskach, które oferują stawki większe niż płaca minimalna, będzie wiązać się z tym, że obserwujemy obecnie rynek pracownika. Oznacza to, że kandydaci mogą wybierać pasujące im oferty, a pracodawcy, chcąc przyciągnąć talenty, będą musieli między innymi zwiększyć pulę wynagrodzeń.

  • Praca dodatkowa

Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Wysokie koszty utrzymania i rosnące ceny żywności oraz energii wymuszają na wielu osobach podjęcie drugiego, dodatkowego zatrudnienia. Jeśli sytuacja ekonomiczna się nie uspokoi, najprawdopodobniej trendy drugiej pracy utrzyma się jeszcze przez jakiś czas.

Jakie zawody podbija w najbliższym czasie rynek pracy w Warszawie?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie, warto sprawdzić analizy przeprowadzone przez Barometr Zawodów. Instytucja ta zajmuje się corocznym badaniem rynku pracy pod kątem zawodów deficytowych, zawodów w równowadze oraz zawodów nadwyżkowych. Obecnie możemy zauważyć, że na warszawskim rynku brakuje nauczycieli, pielęgniarek, specjalistów od IT, programistów, kierowców samochodów ciężarowych oraz około 50 innych przedstawicieli zawodów deficytowych. Co ciekawe w stolicy dużym deficytem odznaczają się… magazynierzy.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Barometr Zawodów są niezwykle pomocne, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową oraz dla tych, którzy planują przebranżowienie.