Praktyczna wiedza z zakresu ratownictwa medycznego
W Ukrainie, tak jak przed laty w Polsce, nie został jeszcze formalnie uznany zawód ratownika medycznego. Na miejscu pracują lekarze specjalności ratownictwa medycznego oraz tzw. felczerzy, którzy zajmują się ratownictwem.
- Przeszkolimy 400 lekarzy w zakresie medycyny ratunkowej, medycyny pola walki i opatrywania obrazów wielonarządowych w warunkach wojennych - mówi Jarosław Kulczycki, rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Szkolenia będą odbywały się na terytorium Ukrainy. Do Polski z kolei będą przyjeżdżały pięcioosobowe zespoły ukraińskich instruktorów ratownictwa medycznego, by odbyć dwutygodniowe szkolenia na WUM. Po powrocie na Ukrainę instruktorzy swoją wiedzę przekażą tamtejszym lekarzom i ratownikom.
Nie tylko wiedza
Dodatkowo planowany jest zakup sprzętu do nauczania pierwszej pomocy i wysłanie go na Ukrainę.
- Zbierane są różne środki pomocy medycznej, które zostaną wysłane na Ukrainę, ale też wyślemy sprzęt do nauki udzielania pierwszej pomocy, czyli fantomy. U nas są takie miejsca jak Centrum Symulacji Medycznej. W Ukrainie czegoś takiego nie ma - zaznacza Kulczycki. -Ta współpraca trwa już od 13 lat. W jej ramach przeszkoliliśmy już 5 tysięcy ukraińskich lekarzy, przez 9 lat naprzemiennie w Polsce i w Ukrainie organizowaliśmy konferencje na temat medycyny ratunkowej - mówi prof. Robert Gałązkowski, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i kierownikiem Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będą szkolić ukraińskich lekarzy. Nawet 400 osób