W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy podpisano rozporządzenia w sprawie nowych rezerwatów w Borach Tucholskich
- Nad wytyczeniem i ustanowieniem siedmiu nowych rezerwatów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pracował specjalny zespołu ds. wyznaczania rezerwatów przyrody składającego się z przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
- Specjaliści mieli za zadanie wskazać tereny o szczególnych wartościach przyrodniczych, by móc objąć je ochroną.
- Prowadzili badania terenowe, analizowali dane przyrodnicze, dokumentowali występowanie rzadkich gatunków i unikatowych siedlisk.
- Teraz przyrodni muszą stworzyć szczegółowe plany ochrony. Chodzi nie tylko o zadbanie o istniejące wartości przyrodnicze, ale także o ich odbudowę i rozwój, tam, gdzie trzeba.
- Nasi specjaliści przemierzyli wiele kilometrów w tych obszarach, badając m.in. czy mogą nadawać się jako obszary objęte szczególną ochron i być rezerwatami - mówi Ewa Patalas, dyrektorka RDOŚ w Bydgoszczy.
W regionie powstał jeden rezerwat typu, jeden wodny i pięć typu torfowiskowego.
- Powstaje kilka rezerwatów torfowiskowych, gdzie istotne są siedliska, na których w obecnych czasach bardzo nam zależy. Mamy zmiany klimatyczne, a właśnie torfowiska są rezerwuarami wody, jest tam gromadzona w czasie dużych opadów i utrzymywana nawet w warunkach suszy - podkreśla Marek Machnikowski, Regionalny Konserwator Przyrody w Bydgoszczy.
W niektórych przypadkach mieszkańcy i turyści mogą mieć ograniczony dostęp do wybranych części rezerwatu. Jak będzie w tym przypadku?
- Na tym etapie za wcześnie o tym mówić. Zbadamy to podczas tworzenia planu ochrony, zastanowimy się, na ile będziemy mogli udostępnić rezerwat dla społeczeństwa, w postaci szlaku turystycznego czy ścieżki edukacyjnej, by walory przyrodnicze były zachowane - mówi Marek Machnikowski.
Będzie siedem nowych rezerwatów przyrody w województwie kujawsko-pomorskim, wszystkie w powiecie tucholskim
Nowe rezerwaty typu torfowiskowego w województwie kujawsko-pomorskim
„Torfowisko Rytki” – obszar o powierzchni 7,47 ha (otulina 13,49 ha), położenie: gmina Tuchola, powiat tucholski, Nadleśnictwo Woziwoda
Cel ochrony: Zachowanie cennego obszaru wodno-błotnego z charakterystycznymi rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin
- Kompleks torfowiska przejściowego, brzeziny bagiennej i niewielkiego zarastającego zbiornika dystroficznego, który wyróżnia się występowaniem populacji chronionych i rzadkich gatunków roślin jak rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, bagnica torfowa oraz zagrożonych zbiorowisk roślinnych - czytamy na stronie RDOŚ w Bydgoszczy.
„Torfowisko Jezierzba” – obszar o powierzchni 36,97 ha (otulina 67,00 ha), położenie: gmin Śliwice i Tuchola, powiat tucholski, Nadleśnictwo Woziwoda
Cel ochrony: Zachowanie torfowiska mszarnego nawiązującego do typu tzw. torfowisk wysokich bałtyckich z charakterystycznymi rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin
- Torfowisko mszarne o wybitnie wyraźnej dynamice lokalnych postaci mszarów wysoko- i przejściowotorfowiskowych m.in. w gradiencie brzeg – środek torfowiska. Na torfowisku występują również rzadkie i chronione gatunków roślin naczyniowych np. rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, bagnica torfowa, bagno zwyczajne, turzyca bagienna, modrzewnica pospolita. Na szczególną uwagę zasługuje obecności bardzo rzadkiego i reliktowego gatunku fiołek torfowy - czytamy na stronie RDOŚ w Bydgoszczy.
„Torfowisko Okoniny” – obszar o powierzchni 7,09 ha (otulina 13,72 ha), położenie: gmina Śliwice, powiat tucholski, Nadleśnictwo Tuchola
Cel ochrony: Zachowanie torfowiska przejściowego wraz z otaczającymi go sosnowymi borami bagiennymi
- Kompleks roślinności mszarnej z klas niskoturzycowe torfowiska niskie i przejściowe oraz zbiorowiska mokrych wrzosowisk i torfowisk wysokich ograniczony przestrzennie przez otaczające bory bagienne, gdzie występują np. rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, bagnica torfowa, bagno zwyczajne, turzyca bagienna, modrzewnica pospolita - czytamy na stronie RDOŚ w Bydgoszczy.
„Torfowisko Mikołajskie” – obszar o powierzchni 19,22 ha (otulina 78,01 ha), położenie: gmina Cekcyn, powiat tucholski, Nadleśnictwo Tuchola
Cel ochrony: Zachowanie kompleksu roślinności naturalnej torfowiska przejściowego z charakterystycznymi rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin
- Torfowisko zlokalizowane jest w rozległym obniżeniu o zróżnicowanym reliefie, w jego centralnej, najbardziej zabagnionej części stanowiącej zbiornik akumulacji biogenicznej (dawna misa jeziorna) o długości około 2 km. Na torfowisku występują rzadkie i chronione gatunków roślin naczyniowych np. rosiczka okrągłolistna, przygiełka biała, bagnica torfowa, bagno zwyczajne - czytamy na stronie RDOŚ w Bydgoszczy.
„Brzozowe Bagno” – obszar o powierzchni 3,67 ha, położenie: gmina Lubiewo, powiat tucholski, Nadleśnictwo Zamrzenica
Cel ochrony: Zachowanie śródleśnego torfowiska, położonego w głębokiej misie pojeziornej, wraz z otaczającym drzewostanem.
- Na jego obszarze występuje wiele cennych i objętych ochroną gatunków roślin m.in. rosiczka okrągłolistna, bagnica torfowa (ścisła ochrona gatunkowa), widłak jałowcowaty, bagna zwyczajne i różne gatunki torfowców. Do powierzchni rezerwatu włączone zostały również okalające drzewostany sosnowe w wieku 124 lat z domieszką brzozy - czytamy na stronie RDOŚ w Bydgoszczy.
Będzie jeden nowy rezerwat typu wodnego
„Uroczysko Kiełpinek” – obszar o powierzchni 43,80 ha (otulina 36,17 ha), położenie: gmina Gostycyn, powiat tucholski, Nadleśnictwo Zamrzenica
Cel ochrony: Zachowanie kompleksu ekosystemów wodnych oraz związanych z wodą - łąk, szuwarów, torfowisk, stanowiących siedlisko rzadkich gatunków roślin oraz ostoję zwierząt, wraz z otaczającymi je zbiorowiskami leśnymi.
- Obszar stanowi teren podmokły, którego wody gruntowe i powierzchniowe zasilane są głównie przez opady atmosferyczne. Obecne są tutaj liczne wyrobiska potorfowe i niewielkie oczka wodne. Potencjalną roślinność naturalną uroczyska, poza najwilgotniejszymi biotopami wodnymi i szuwarowymi, stanowi łęg olszowo-jesionowy i żyzny ols. Stwierdzono też obecność 271 gatunków roślin naczyniowych. Niemal wszystkie występujące rośliny to spontaneofity, a skład roślinności wskazuje na znikomy stopień antropogenicznych przekształceń flory, co wiąże się z izolacją obiektu i małą intensywnością użytkowania - czytamy na stronie RDOŚ w Bydgoszczy.
W województwie kujawsko-pomorskim przybędzie też jeden rezerwat leśny
„Sarnówek” – obszar o powierzchni 13,08 ha (otulina 12,97 ha), położenie: gmina Cekcyn, powiat tucholski, Nadleśnictwo Zamrzenica
Cel ochrony: Zachowanie starodrzewu składającego się m. in. z sędziwych sosen, buków, dębów, lip oraz brzóz, podlegającego naturalnym procesom przemiany pokoleń.
- Obiekt stanowi starodrzew złożony z sosny pospolitej z domieszką dębu szypułkowego, buka zwyczajnego, lipy drobnolistnej w wieku 191 lat, a także brzozy brodawkowatej oraz świerka pospolitego w wieku 107 lat, w związku z czym obiekt ten wyróżnia się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, stanowiąc ostoję różnorodności biologicznej, oraz krajobrazowymi, stanowiąc skupisko wielu rozłożystych, potężnych drzew. Dodatkowym walorem jest aspekt kulturowy – w zamierzchłych czasach część drzewostanu podlegała żywicowaniu. Spały żywiczarskie w części południowej obszaru stanowią świadectwo historii - czytamy na stronie RDOŚ w Bydgoszczy.
Polecany artykuł:
Tego Sylwestra ludzie zapamiętali na całe życie. Na przełomie 1978 i 1979 roku zaczęła się zima stuleci. Zobaczcie zdjęcia.