Zmiana czasu: Od kiedy obowiązuje i dlaczego?
W ciągu każdego roku dwukrotnie przestawiamy zegarki przesuwając wskazówki odpowiednio o godzinę do przodu lub do tyłu. W Polsce obowiązują bowiem odpowiednio czas letni i zimowy. Taki pomysł został wprowadzony w latach 70. i docelowo miał służyć głównie oszczędzaniu energii.
Zmiana czasu może mieć ekonomiczne plusy, ale i sporo minusów. Wiele osób ma trudności z przystosowaniem się do zmian czasu - po przestawieniu zegarka mają problemy z koncentracją i zaburzenia snu.
Stąd pojawił się pomysł, by ze zmian czasu jednak zrezygnować, co ostatecznie miało nastąpić w 2021 roku. Czy rzeczywiście tak się stanie?
Czy zmiana czasu będzie zlikwidowana w 2021 roku?
Jak donosi "Rzeczpospolita" niewykluczone, że do zniesienia zmiany czasu w 2021 roku nie dojdzie:
- Na chwilę obecną nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy tego projektu – pisze wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w odpowiedzi na interpelację posłów PiS.
Dodajmy, że pomysł zniesienia zmiany czasu i ustanowienia tylko czasu letniego pojawił się w 2017 roku. Wówczas klub PSL przygotował odpowiedni projekt w tej sprawie, który był pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję. Okazało się jednak, że jest niezgodny z prawem unijnym. Dalsze rozmowy przeniosły się do Brukseli i zakończyły sukcesem. Jak przypomina "Rzeczpospolita" w unijnej ankiecie za zniesieniem zmiany czasu opowiedziało się 84 procent mieszkańców UE.
Zegarki ostatni raz mieliśmy przestawiać w 2021 roku. Niestety, wiceminister Semeniuk pisze, że w czasie pandemii na poziomie unijnym odsunięto ten temat na boczny tor. Podobnie stało się w Polsce.
Niewykluczone zatem, że zmiana czasu będzie zniesiona, ale termin 2021 roku wydaje się mocno wątpliwy.