Czy warto przyjąć dwie różne szczepionki przeciw COVID-19? Czy ochronią lepiej?

i

Autor: Pixabay

Czy warto przyjąć dwie różne szczepionki przeciw COVID-19? Czy ochronią lepiej?

2020-12-09 7:49

W Wielkiej Brytanii już ruszył program szczepień przeciw COVID-19, wkrótce pojawi się w Polsce. Tymczasem brytyjscy specjaliści zbadają, czy użycie dwóch szczepionek różnego typu może lepiej chronić przed koronawirusem niż szczepienie jednym typem.

Szczepienie dwoma różnymi szczepionkami przeciw COVID-19 lepsze niż jedną?

W Wielkiej Brytanii już rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 z użyciem szczepionki opracowanej przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. Wkrótce zatwierdzone mają być kolejne szczepionki - firmmy Astra/Zeneca i University of Oxford.

Każda szczepionka działa na innej zasadzie, dlatego, jak donosi PAP, brytyjscy naukowcy będą sprawdzali, czy zaszczepienie się dwoma typami szczepionek jest skuteczniejsze niż przyjęcie szczepionki jednego typu. Do badań wybrano szczepionki Pfizera i AstraZeneki. Pierwsza zawiera fragment RNA koronawirusa, czyli kodujące biało znajdujące się na zewnątrz jego otoczki. Po szczepieniu ludzkie ciało rozpoznaje je jako antygen i wywołuje reakcję odpornościową. Szczepionka AstraZeneca zaiwera to samo biało, ale wprowadzone do wnętrza niegroźnego adenowirusa.

Jak działają szczepionki przeciwko COVID-19?

Jak podaje PAP, obecnie mamy do czynienia z czterema typami szczepionek przeciw COVID-19, które zostały zatwierdzone lub są w trzeciej fazie testowania. Każda ma inną metodę działania:

  • szczepionki wirusowe: wirus SARS-CoV-2 jest wstrzykiwany do organizmu po zdezaktywowaniu go lub osłabieniu,
  • szczepionki genetycznie modyfikowane: inny wirus jest zmodyfikowany tak, by wytwarzał białka wirusa SARS-CoV-2,
  • szczepionki na bazie kwasu nukleinowego: wydziela się mRNA wirusa i wstrzykuje do organizmu człowieka,
  • szczepionki na bazie białek wirusa: podaje się same otoczki białkowe wirusa lub ich fragmenty.
Sonda
Czy zaszczepisz się na COVID-19?

Centralny rejestr osób zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce

W Polsce każda osoba zaszczepiona przeciw COVID-19 ma otrzymać zaświadczenie i trafić do centralnego rejestru osób zaszczepionych. To miejsce ma służyć między innymi zgłaszaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych, a dane mają być dostępne publicznie w formie statystyk.

Posłuchaj, na czym polegają badania genetyczne w kierunku możliwości zachorowania na raka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Łabędź zjadł sznurek. Trzeba go karmić
Źródło: Czy warto przyjąć dwie różne szczepionki przeciw COVID-19? Czy ochronią lepiej?