Dlaczego renifer Rudolf ma czerwony nos? Odpowiedzi na to pytanie szukają poznańscy naukowcy. Renifery zamieszkujące północne części kuli ziemskiej faktycznie mają nozdrza koloru czerwonego - wyjaśnia profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego. Barwa jest związana z silnym ukrwieniem nosa u tych zwierząt.
Taki czerwony nos, ciepły nos umożliwia poszukiwanie jedzenia wśród pokrywy śnieżnej. To jest tak jakby on tam ciepłem widział, albo nawet roztapiał śnieg, jak niektórzy mówią. Istnieje też inna teoria, która mówi, że barwa nosa jest zbliżony do koloru jagód ostrokrzewu.
I choć renifery nie jedzą jagód ostrokrzewu, to pewna grupa fizyków zmierzyła długość fali światła emitowanego przez czerwone jagody i nos Rudolfa.
Czerwony kolor nosa jest skutecznym sposobem oświetlania sobie drogi we mgle. Renifery wtedy widzą się wzajemnie. Gdy renifer zostaje sam, to jest to swego rodzaju pozycjonowanie i pomaga wtedy świętemu Mikołajowi.
Naukowcy potwierdzają, że renifery, które ciągną sanie świętego Mikołaja to gatunek, który naukowo kryje się pod nazwą Rangifer tarandus. Zamieszkuje on tereny arktyczne Alaski, Kanady, Grenlandii, Skandynawii i Rosji.