Domowe ciepło i rodzinna tradycja – to jedne z pierwszych skojarzeń, jakie zazwyczaj przychodzą nam na myśl, gdy słyszymy hasło „pierogi”. Trudno zaprzeczyć, że to nieodłączny element polskiej kuchni – ale nie tylko! W różnych zakątkach świata występują one pod odmiennymi nazwami, mają różne formy i nadzienia, warte spróbowania.
Popularność tego dania sprawiła, że pieróg zyskał nawet swoje święto, które obchodzimy 8 października. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby je przedłużyć. Na Pyszne.pl świętowanie pierogowej tradycji trwa aż tydzień! To doskonała okazja, by wyruszyć w kulinarną podróż, podczas której skosztujesz nie tylko polskich pierogów, ale także poznasz ich różnorodne warianty.
Polacy lubią eksperymentować
Pierogi z kapustą i grzybami albo z mięsem? To smaczne, ale nie jedyne warianty dania, które można dziś spotkać w menu wielu restauracji. Jak wynika z Raportu Food Trendów Pyszne.pl 2023/24, Polacy otwierają się na inspiracje z całego świata, wprowadzając do tradycyjnych potraw nowe smaki i składniki. Co piąty Polak przyznał, że zdarza mu się zamieniać tradycyjne potrawy na ich międzynarodowe wersje. Nie inaczej jest z pierogami – dziś coraz chętniej delektujemy się nimi w wersji włoskiej (ravioli), azjatyckiej (gyoza), czy meksykańskiej (empanadas).
- Żyjemy w zglobalizowanym świecie bez granic, gdzie kultury kulinarne migrują wraz z ludźmi. Dieta przeciętnego Polaka nie składa się już jedynie z pierogów, schabowego i bigosu. Sięgamy po dania i składniki z innych kultur, dostosowując je do własnych preferencji – zauważa w Raporcie Food Trendów Pyszne.pl Michał Korkosz, bloger kulinarny.
Odkryj różne wersje pierogów
Tydzień Pieroga na Pyszne.pl to świetna okazja do smakowych eksperymentów. Odkrywanie nowych potraw to też jeden ze sposobów na poznawanie nowych kultur i tradycji. W kształcie, składnikach, a także w smaku pierogowego farszu kryje się historia danego kraju oraz wiele informacji na temat kulinarnych upodobań jego mieszkańców. Oto przykłady pierogów z różnych części świata.
Dim sum (Chiny). Te małe, delikatne pierożki, zazwyczaj gotowane na parze, często wypełnione są krewetkami, wieprzowiną lub warzywami i serwowane są z sosem sojowym oraz imbirem. Dim sum to integralna część tradycji chińskiego brunchu, zwanego yum cha.
Gyoza (Japonia). Japońska wersja pierogów, które najczęściej smaży się na złoty kolor, a następnie podaje z sosem sojowym. Cienkie ciasto skrywa w sobie nadzienie z mięsa i kapusty, a także różnorodne warzywa.
Samosa (Indie). Trójkątne pierożki smażone na głębokim oleju, nadziewane pikantnym farszem z ziemniaków, groszku i przypraw, takich jak kurkuma i kumin. Samosy to popularna przekąska w Indiach, doskonale łącząca się z sosami jogurtowymi czy chutneyami.
Chinkali (Gruzja). Duże pierożki z mięsem, najczęściej wołowym, jagnięcym lub wieprzowym i wypełnione aromatycznym bulionem. Tradycyjnie ugniata się je ręcznie i podaje bez sztućców, gdyż chinkali (khinkali) należy zjeść, odgryzając delikatnie czubek, a następnie wypijając ukryty w środku bulion.
Empanadas (Ameryka Południowa). Hiszpańskie korzenie tej potrawy sięgają średniowiecza, ale empanadas stały się szczególnie popularne w krajach Ameryki Łacińskiej. Nadziewane mięsem, warzywami lub serem, mogą być pieczone lub smażone, co nadaje im chrupiącą skórkę.
Pelmeni (Rosja). Pierożki z cienkiego ciasta, zazwyczaj wypełnione mięsem, cebulą i przyprawami. Pelmeni to klasyka rosyjskiej kuchni, często podawana z kwaśną śmietaną lub roztopionym masłem.
Tydzień Pieroga na Pyszne.pl
Święto pierogów możemy celebrować aż do 13 października. W zakładce PYSZNE OKAZJE w aplikacji i na stronie Pyszne.pl znajdziesz zniżki na różne rodzaje pierogów ze wszystkich stron świata.
Skorzystaj z wyjątkowej promocji i odkryj nowe oblicza pierogowych specjałów – od Azji po Amerykę Łacińską!
Źródło: Dzień Pieroga. Tego możesz o nim nie wiedzieć