Nie dokarmiaj ptaków pieczywem
Dokarmianie ptaków pieczywem to najczęściej popełniany błąd. Wiele osób uważa, że suchy chleb dawany choćby kaczkom to dobry sposób na jego spożytkowanie. Nic bardziej mylnego. Przewód pokarmowy ptaków nie jest dostosowany do takiego pożywienia. Podobnie szkodliwesą wszelkie produkty słone, na przykład słone orzeszki.
Czym dokarmiać ptaki?
Co zatem jedzą ptaki? Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa. Sprawdzą się też gotowe mieszkanki, na przykład sprzedawane w sklepach zoologicznych.
Tak o pokarmie dla ptaków pisze Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska:
- drobne ptaki wróblowate, czyli wróble, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych - część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach;
- większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą;
- dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie;
- kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, albo rodzynki czy suszone morele;
- ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów – najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą.
Dokarmiaj stale i w tym samym miejscu
Co ważne, jeśli zdecydujemy się dokarmiać ptaki, pamiętajmy, że to odpowiedzialna rola. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym są karmione i mocno się do niego przywiązują. Pokarm trzeba zatem wykładać regularnie.
Pamiętaj o czyszczeniu karmnika
Karmienie to nie jedyna czynność przy karmniku. Sam karmin trzeba systematycznie czyścić i usuwać z niego resztki niezjedzonego pokarmu, by nie spleśniały.
Kiedy dokarmiać ptaki?
Ptaki powinno się dokarmiać w trudnych warunkach pogodowych. Inaczej przyzwyczajamy je do łatwego zdobywania pokarmu, a to prowadzi do utraty instynktu i naturalnego lęku przed ludźmi, co może być dla nich niebezpieczne.