Papież Franciszek od jakiegoś czasu chorował
Papież Franciszek od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym schorzeniami płuc i ogólnym osłabieniem organizmu. Mimo choroby do ostatnich dni starał się pełnić swoją posługę. W poniedziałek, 21 kwietnia 2025 roku, o godzinie 7:35 rano, papież zmarł spokojnie w Domu św. Marty, otoczony przez najbliższych współpracowników.
Tego samego dnia Watykan rozpoczął przygotowania do uroczystości żałobnych. We wtorek, 22 kwietnia, ciało papieża zostało przeniesione do Kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Od środy do piątku (23–25 kwietnia) wierni z całego świata mogli oddać mu hołd podczas wystawienia trumny
Plan pogrzebu Franciszka I
Oficjalnie pogrzeb papieża Franciszka I rozpocznie się o godzinie 10 czasu lokalnego na placu św. Piotra w Watykanie. Jednak już od 8:30 duchowni i zaproszeni goście zaczną się gromadzić w wyznaczonych miejscach. Całej uroczystości będzie przewodniczył Kardynał Giovanni Battista Re.
- 10:00: rozpoczęcie Mszy Świętej.
- Po Mszy Świętej: ostatnie pożegnanie.
- Po ceremonii trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, gdzie papież Franciszek zostanie pochowany zgodnie z jego życzeniem.
Papież Franciszek wyraził życzenie, aby jego trumna była prosta, wykonana z drewna i cynku. Zrezygnowano z tradycyjnego umieszczania ciała na podwyższeniu podczas wystawienia.Zamiast tego, trumna została umieszczona na rampie, co odzwierciedlało jego pragnienie skromności.
Na pogrzeb Franciszka I przybędzie wielu przywódców państw z całego świata, m.in:
- Prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią,
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski,
- Prezydent Francji Emmanuel Macron,
- Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer,
- Książę William, reprezentujący rodzinę królewską,
- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen,
- Premier Irlandii Simon Harris,
- Prezydent Irlandii Michael D. Higgins,
- Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z żoną Agatą.