Kiedy należy rozebrać choinkę?
Wielu z nas uwielbia dekorowanie choinki. To często okazja do zabawy z dziećmi, wspomnienie naszego dzieciństwa i wprowadzenie w przyjemy świąteczny nastrój. Co roku choinki w domach Polaków wyglądają nieco inaczej - pojawia się nowa moda na świąteczne dekoracje. Włosy anielskie zastępują nowe łańcuchy, korale czy światełka, a na gałązkach przybywa bombek.
Po Nowym Roku wielu z nas zastanawia się, do kiedy trzymać choinkę. Czy jest jakaś konkretna data? Okazuje się, że w polskiej tradycji jest ich nawet kilka.
Do kiedy powinna stać choinka? [DATY]
W wielu polskich domach uważa się, że choinkę należy rozebrać po kolędzie, czyli po wizycie księdza. Tym razem takie rozgraniczenie może być trudne. W związku z pandemią bowiem w wielu parafiach tradycyjnej kolędy po prostu nie będzie, a zastąpią ją na przykład nabożeństwa w kościołach. Co wtedy z terminem schowania choinki? Spokojnie - są i inne daty.
Jedną tradycji jest rozebranie choinki po święcie Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego to jednak nie jedyny uznawany przez tradycyjnych Polaków termin. Inni wskazują na niedzielę Chrztu Pańskiego. Ta data jest jednak ruchowa i w 2021 roku wypada w niedzielę 10 stycznia.
Jeśli nie zdążymy rozebrać choinki po 6 czy 10 stycznia, jest i kolejna altenatywa. 2 lutego - to coroczna data święta Ofiarowania Pańskiego zwanego także świętem Matki Bożej Gromniczej. Co ciekawe, to święto oficjalnie kończy obchody Bożego Narodzenia i właśnie wtedy z kościołów znikają choinki czy szopki.
Pamiętajmy jednak, że nikt nie zabroni nam cieszyć się choinką nawet do Wielkanocy, a także nie zasądzi kary, jeśli drzewko rozbierzemy zaraz po sylwestrze, bo na przykład obeschło i straciło igły.