Spis treści
- Likwidacja książeczki mieszkaniowej. Odszkodowania warte kilkadziesiąt tysięcy złotych 05.02.2021]
- Likwidacja książeczki mieszkaniowej a odszkodowanie. Na co można wydać pieniądze?
- Jak zlikwidować książeczkę mieszkaniową?
- Czym jest książeczka mieszkaniowa?
- Premia za książeczkę mieszkaniową. Kiedy nie przysługuje?
Likwidacja książeczki mieszkaniowej. Odszkodowania warte kilkadziesiąt tysięcy złotych 05.02.2021]
Rząd namawia lokatorów mieszkań w blokach do likwidacji książeczek mieszkaniowych. Do wzięcia są niemałe pieniądze, bo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tyle bowiem wynosi odszkodowanie za likwidację. Anna Kornecka, wiceminister rozwoju ds. budownictwa i mieszkalnictwa, w rozmowie z portalem Money.pl, poinformowała, że od 19 stycznia obowiązuje społeczna część pakietu mieszkaniowego, uprawnia do uzyskania premii przy likwidacji książeczki mieszkaniowej. Największymi beneficjentami będą posiadacze, którzy skorzystają z premii gwarancyjnej.
ZOBACZ TEŻ: Nowe zakazy dla lokatorów mieszkań. Tego nie możesz robić, bo będzie kara
Do tej pory zachęt do likwidacji książeczki mieszkaniowej było niewiele, ponieważ aby otrzymać pieniądze, trzeba było:
- kupić mieszkanie,
- wybudować dom.
Rząd postanowił rozszerzyć pakiet premii. Warto jednak dodać, że odszkodowanie za likwidację książeczki mieszkaniowej nie wszyscy otrzymają, a pieniądze wydać można na konkretne cele.
Likwidacja książeczki mieszkaniowej a odszkodowanie. Na co można wydać pieniądze?
Na co można wydać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych z odszkodowania za likwidację książeczki mieszkaniowej? Bez zmian pozostaję zasady mówiące o tym, że środki mają szansę wspomóc kupno lub budowę domu albo zakup mieszkania. Ponadto pieniądze przeznaczyć można na:
- wkład własny lub spłatę kredytu hipotecznego,
- partycypację TBS,
- remont domu lub mieszkania, np. związany z wymianą okien.
Rząd umożliwił również przeznaczenie pieniędzy z odszkodowania na termomodernizację (wymiana okien, drzwi, ocieplenie itp.), instalację fotowoltaiki czy wymianę źródeł ciepła (np. kotła na pompę ciepła).
Jak zlikwidować książeczkę mieszkaniową?
Likwidacja książeczki mieszkaniowej możliwa jest w każdej chwili. Należy ją jednak przeprowadzić zgodnie z przepisami. Przede wszystkim musisz złożyć specjalny wniosek o likwidację razem z wypłatą premii gwarancyjnej. Potrzebne Ci będą również dokumenty potwierdzające, że uzyskałeś/aś prawo do książeczki mieszkaniowej. Jeśli o zapomnisz o jakimś dokumencie, możesz go dostarczyć w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku w odpowiedniej placówce.
Najwięcej książeczek założonych jest w placówkach PKO BP.
Czym jest książeczka mieszkaniowa?
Książeczka mieszkaniowa to relikt PRL. Dzięki niej lokatorzy gromadzili środki na własne cztery kąty. Stanowiła zatem coś w rodzaju konta oszczędnościowego. Na książeczkach mieszkaniowych rodzice zwykle zbierali pieniądze dla dzieci tuż po narodzinach, aby ułatwić im wejście w dorosłość i zapewnić środki finansowe.
Premia za książeczkę mieszkaniową. Kiedy nie przysługuje?
Istnieją sytuacje, w których za książeczkę mieszkaniową nie otrzymasz premii gwarancyjnej. Stanie się tak w przypadku:
- przekształcania własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność lokalu,
- gdy przysługuje Ci jedynie część ułamkowa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czy domu (czyli np. gdy będziesz jedynie współwłaścicielem domu jednorodzinnego),
- kiedy inwestujesz w nieruchomość znajdującą się poza granicami Polski.