Wyciszenie, wytłumienie, wygłuszenie ściany – różnice
Zanim skupimy się na opisaniu tego, czym są panele akustyczne, warto omówić podstawowe pojęcia związane z tłumieniem dźwięków we wnętrzach. Pierwsze z nich to wyciszenie. Dotyczy zabiegów, których celem jest likwidacja hałasów dobiegających z otoczenia oraz poprawa akustyki w domu.
Wyciszenie to szerokie pojęcie. Zarówno wytłumienie, jak i wygłuszenie są jego formami.
- Wytłumienie ściany czy sufitu polega na ograniczeniu echa i skróceniu pogłosu w pokojach. Sprawi, że hałas wygenerowany w jednym z pomieszczeń nie będzie roznosił się po całym domu lub mieszkaniu. Znacząco zwiększy komfort przebywania w pokojach, gdyż ułatwi pracę czy rozmowę (nie trzeba będzie podnosić głosu podczas konwersacji).
- Wygłuszenie zapobiegnie przedostawaniu się do domu hałasów dochodzących z zewnątrz. Jest to szczególnie ważne w budynku wielorodzinnym, gdzie odgłosy z innych mieszkań mogą skutecznie przeszkodzić w różnych czynnościach, w tym w pracy zdalnej. Wygłuszenie może być potrzebne również w wielu innych obiektach, między innymi tych znajdujących się w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej, a także w domu wolnostojącym, który na przykład jest położony tuż obok ruchliwej drogi.
Czytaj więcej na temat tego, jak wygłuszyć ściany i sufit w bloku oraz w bliźniaku>>
Wytłumienie pokoju dotyczy hałasu, który jest generowany wewnątrz pomieszczenia. Obejmuje czynności, które zmierzają do adaptacji akustycznej. Z kolei wygłuszenie ściany zmierza do eliminacji dźwięków dochodzących z zewnątrz i obejmuje izolację akustyczną.
Czym są panele akustyczne na ścianę i na sufit?
Panele (lamele) akustyczne to listwy, które pochłaniają dźwięk. Są przeznaczone do montażu na ścianie i na suficie. Mogą być przytwierdzone do podłoża zarówno w pionie, jak i w poziomie, co daje spore możliwości aranżacyjne.
Panele akustyczne ścienne i sufitowe są idealnym sposobem na wyciszenie domowego biura. Dzięki absorpcji hałasów nie tylko stworzą skuteczną izolację akustyczną, a więc wygłuszą pomieszczenie, ale też zmniejszą efekt echa i pogłosu w pokoju, czyli zadziałają wytłumiająco. Przydadzą się zarówno wtedy, gdy w domu pracujesz tylko zdalnie, jak i wówczas, gdy prowadzisz w nim działalność i przyjmujesz klientów.
Jakie zalety mają lamele akustyczne?
Jeśli w swoim domowym biurze zamontujesz panele akustyczne, efektem będzie znaczna poprawa komfortu przebywania w pomieszczeniu. Hałasy z zewnątrz będą skutecznie tłumione i dojdzie do zredukowania echa oraz szumów, co pomoże ci szybciej oraz efektywniej wykonywać swoje obowiązki. Nie będziesz się po prostu co chwilę rozpraszał, a zamiast tego w pełni skupisz się na pracy.
Lamele akustyczne to materiały do wyciszenia ścian, które pomogą zwiększyć prywatność. Rozmowy prowadzone przez ciebie w domowym biurze z kontrahentami czy z klientami nie będą bowiem słyszane przez sąsiadów. Lamele są idealnym rozwiązaniem także wówczas, gdy domowe biuro dzielisz z inną osobą, na przykład z małżonkiem. Dzięki panelom nie będziecie sobie przeszkadzać w pracy.
Warto zamontować panele akustyczne ścienne czy sufitowe nie tylko ze względu na poprawę akustyki i izolację hałasów w domowym biurze. Duże znaczenie mają też walory dekoracyjne. Listwy są dostępne w wielu kolorach i wzorach (niektóre imitują drewno, na przykład dąb), co pozwoli stworzyć oryginalną kompozycję.
- Możesz zestawić ze sobą na ścianie różne rodzaje paneli (część możesz zamontować w pionie, a resztę w poziomie) albo zastosować kontrast kolorystyczny.
- Gdy znudzi ci się dotychczasowy wygląd biura, lamel ścienny akustyczny z łatwością pomalujesz na inny kolor bądź okleisz folią ozdobną.
Lamele w gustowny sposób dopełnią aranżację przestrzeni i sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach wykończonych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Ich zaletą jest też to, że optycznie powiększą przestrzeń, co pozwoli ci poczuć się swobodniej w swoim domowym biurze.
Skuteczne wyciszenie ściany i sufitu w domowym biurze – jakie panele akustyczne kupić?
Aby panele akustyczne spełniły swoją rolę, warto kupić wysokiej jakości materiały. Świetną propozycją są lamele dźwiękochłonne z płyt MDF i filcu. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom poprawią akustykę w domowym biurze, a oryginalny design pozwoli wzbogacić aranżację, zbudować wyjątkowy klimat we wnętrzu i optycznie powiększyć przestrzeń.
Innym sposobem na to, jak wyciszyć ściany i sufit, są panele wykonane z pianki polietylenowej. Mają dobre właściwości wyciszające, a do tego są lekkie i wytrzymałe. Warto je zamontować głównie tam, gdzie może gromadzić się sporo wilgoci. Przykładem jest biuro zlokalizowane w piwnicy czy na strychu.
W sprzedaży dostępne są również lamele akustyczne pokryte korkiem czy żywicą melaminową. Za ich pomocą możesz wzbogacić aranżację wnętrza, na przykład montując je w charakterze uzupełnienia dla paneli z płyt MDF i filcu. W kategorii panele akustyczne ozdobne znajdziesz również elementy wykonane w technologii 3D, które mają niepowtarzalne wzornictwo.
Jeśli chcesz wybrać odpowiednie lamele akustyczne, pod uwagę weź nie tylko materiał, z jakiego je wykonano, ale też:
- współczynnik redukcji hałasu NRC – powinien być jak najwyższy (najlepiej, aby mieścił się w granicach 0,9–1,0), co zapewni świetne pochłanianie dźwięków przez listwy;
- wysokość i szerokość lameli – ich gabaryty warto dopasować do wielkości biura, aby nie trzeba było tracić zbyt dużo czasu na przycinanie listew.
Istotna jest ponadto grubość paneli. Im większa, tym lepiej absorbują one dźwięk. Powinna wynieść minimum 20 mm.
Ile kosztują panele akustyczne?
Warto kupić lamele akustyczne nie tylko ze względu na dużą skuteczność pochłaniania dźwięków, ale też atrakcyjną cenę. Panel akustyczny na filcu w rozmiarze 265 x 30 cm kupisz w cenie już od około 200 zł za 1 element.
To atrakcyjna oferta ze względu na to, że nie musisz już montować na ścianie innych elementów dekoracyjnych (sufit podwieszany, tynk ozdobny itp.) i ponosić kosztów związanych z ich zakupem. Dużą zaletą jest też to, że za pomocą paneli akustycznych łatwo zmienisz dotychczasową aranżację i zaadaptujesz pomieszczenie na domowe biuro, bez potrzeby wydawania dużej ilości pieniędzy.
Panele akustyczne w domowym biurze – jak wygląda ich montaż i konserwacja?
Montaż lameli dźwiękochłonnych nie jest trudny. Poszczególne elementy wystarczy przytwierdzić do podłoża za pomocą kleju montażowego albo wkrętów. Jeśli kupisz panele akustyczne filcowe, nie musisz więc tracić czasu i pieniędzy na zatrudnienie ekipy, która je zamocuje.
Aby lamele akustyczne przetrwały jak najdłużej i zachowały swoje właściwości dźwiękochłonne, warto je regularnie czyścić. Wystarczy raz w miesiącu przetrzeć je suchą szmatką (może być też namoczona w wodzie, jednak nie może być zbyt wilgotna) albo odkurzyć. Gdy któraś z listew się zniszczy, od razu ją wymień. Dzięki temu będziesz cieszył się odpowiednim komfortem akustycznym w domowym biurze.
Pamiętaj, że na poziom tego komfortu wpłynie zakup również innych niż lamele środków służących do izolacji i adaptacji dźwiękowej pomieszczeń. Mowa na przykład o podłodze winylowej z warstwą izolacyjną, dywanie z długim włosiem czy meblach akustycznych (meblościance, sofie itp.).
Źródła:
-
https://nyquista.pl/wyciszenie-vs-wygluszenie-vs-wytlumienie-czym-sie-rozni-kiedy-ktore-stosowac/
-
https://asound.pl/blog/wyciszenie-wygluszenie-czy-wytlumienie-czym-sie-roznia/
-
https://www.mgprojekt.com.pl/blog/panele-akustyczne/?srsltid=AfmBOooJpKaSi3yePd1so9F_wu-MxeUFdUhgTiOwxPTRoKzWEVmwWQie#co-to-sa-panele-akustyczne
-
https://www.bitmat.pl/panele-akustyczne-zastosowanie?srsltid=AfmBOooV6Med1CZnJI8Ue7Cz2Y4mX7fw0Zw1D_iGyIjad752-km_bbMC
-
https://www.wyciszamy.net/p60-panele-akustyczne-jak-dzialaja-i-do-czego-sluza
-
https://www.b2b-partner.pl/panele-akustyczne-czyli-jak-poprawic-akustyke-pomieszczenia/