Pierwsze strony dzienników w Polsce

i

Autor: PAP/Paweł Supernak Pierwsze strony dzienników w Polsce

wydarzenia

Papież Franciszek nie żyje. W sobotę żałoba narodowa w Polsce

2025-04-23 8:11

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy dzień pogrzebu papieża Franciszka - sobota 26 kwietnia - będzie dniem żałoby narodowej.

Spis treści

  1. Żałoba narodowa w Polsce - kiedy?
  2. Żałoba narodowa, co to oznacza?
  3. Papież Franciszek nie żyje

Żałoba narodowa w Polsce - kiedy?

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy dzień pogrzebu papieża Franciszka - sobota 26 kwietnia - będzie dniem żałoby narodowej; rozporządzenie wymaga kontrasygnaty premiera, taki dokument zostanie przekazany do KPRM, poinformował we wtorek prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Donald Tusk poinformował, że udzielił kontrasygnaty pod rozporządzeniem prezydenta. Premier powiedział też, że to prezydent Duda będzie reprezentował państwo polskie w Watykanie w czasie uroczystości papieża Franciszka. "Byłem także w kontakcie z marszałkiem Sejmu (Szymonem Hołownią); też będzie uczestniczył w tych uroczystościach, także pani marszałek Senatu" - mówił szef rządu.

Jak dodał, jest taka zasada, że "ktoś z tej czwórki powinien jednak pilnować spraw w kraju". "Tej zasady się trzymamy, więc uzgodniłem to z prezydentem, że będę w tym czasie pilnował tu porządku w Polsce" - dodał Tusk. Premier nawiązując do sobotniej żałoby narodowej zauważył, że wokół tego jest sporo emocji. "Nie bardzo rozumiem dlaczego, mówię zupełnie szczerze. Trudno, żeby premier polemizował z prezydentem, kiedy ten postanawia o żałobie narodowej" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że żałoba "nie jest restrykcyjna". "Są tam zalecenia. Mam nadzieję, że nie spowoduje to jakichś strat, czy istotnych zaburzeń" - dodał premier.

Na sobotę w Warszawie zaplanowano Piknik Tysiąclecia i wielki koncert - wydarzenie przeniesiono na niedzielę. Z kolei uroczystości w Gnieźnie związane z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się w dzień wcześniej, w piątek 25 kwietnia.

Żałoba narodowa, co to oznacza?

Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, żadna ustawa nie reguluje precyzyjnie przesłanek wprowadzenia żałoby narodowej. Jest to decyzja podejmowana w sposób uznaniowy przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, często po konsultacjach z premierem lub Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Na czas żałoby narodowej odwołuje się imprezy masowe i widowiska rozrywkowe (koncerty, rozgrywki sportowe), zaleca się także powściągliwość w zachowaniu oraz zmianę programów telewizyjnych. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe opuszczane są do połowy masztu. Nie ma zakazu organizacji imprez rodzinnych takich jak wesela.

Papież Franciszek nie żyje

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7.35. Miał 88 lat.

Przypomnijmy: Papież Franciszek w połowie lutego trafił do rzymskiej Polikliniki Gemelli, gdzie leczył najpierw zapalenie oskrzeli, a potem obustronne zapalenie płuc. W trakcie pobytu w szpitalu pojawiały się komunikaty o krytycznym stanie zdrowia papieża i epizodach ostrej niewydolności oddechowej. Po 37 dniach, 23 marca Franciszek opuścił klinikę, a po dwóch tygodniach niespodziewanie przybył na plac Świętego Piotra na zakończenie mszy dla chorych. Zmarł dzień po tym, jak w Niedzielę Wielkanocną udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Jezuita kard. Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. papieża 13 marca 2013 r. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

Źródło: PAP, eska.pl

Wierni na Placu św. Piotra modlili się w intencji papieża Franciszka:

Obrzędy po śmierci papieża i złożenie Franciszka do trumny
Mellina
Piotr Adamczyk: Po roli Papieża, w Meksyku traktowali mnie jak relikwię. MELLINA – Meller
Źródło: W sobotę żałoba narodowa w Polsce. Jest kontrasygnata premiera