Wielkanoc prawosławna ma inną datę niż katolicka
Choć różny jest termin obchodzenia tych świąt, to nie ma wątpliwości, że zarówno wśród osób wyznania prawosławnego, jak i chrześcijańskiego jest to najważniejsza data w kalendarzu liturgicznym. Różnica w terminie obchodzenia może wynosić nawet kilka tygodni. Wyjątek czeka nas dokładnie w 2025 roku - wtedy wszyscy wierni będą obchodzić Wielkanoc w tym samym dniu - 20 kwietnia.
Prawosławna Wielkanoc 2022 - data
Tegoroczne święta w kalendarzu będzie dzielić dokładnie tydzień. Osoby wyznania katolickiego świętować będą bowiem 17 kwietnia, a wyznania prawosławnego - 24 kwietnia. Z czego wynika różnica? W tradycji prawosławnej Wielkanoc obchodzona jest dokładnie w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca (kalendarz juliański), po zakończeniu Paschy Żydowskiej.
Polecany artykuł:
Prawosławna Wielkanoc - tradycje
Podobnie jak katolicy - osoby wyznania prawosławnego w Wielką Sobotę udają się do cerkwi w celu poświęcenia pokarmów. Koszyczki mają podobną zawartość - znajdą się w nich jaja, słodkie drożdżowe bułki, chleb, mięsa i sery. Nieodłącznym elementem, który ma każdy prawosławny koszyczek wielkanocny jest pascha - deser z twarogu i bakalii.
Wieczorem rozpoczyna się z kolei Liturgia Paschy. Podczas procesji ze świecami, ikonami i chorągwiami wierni trzykrotnie obchodzą świątynię. Na koniec wierni żegnają się paschalnym pocałunkiem i słowami "Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał" i rozchodzą się do domów na uroczystą kolację.
Polecany artykuł:
Tradycyjnie na stole znajdziemy jaja, chleby, kulebiak, pieczone mięsa, wędliny, pierogi drożdżowe i oczywiście wspomnianą wcześniej paschę. Wszystkie przygotowane potrawy powinny zostać zjedzone, wynika to z dawnych wierzeń, zakazujących wyrzucania poświęconych pokarmów. Ze stołu były zbierane były nawet okruchy i wysypywane później pod owocowe drzewa. Skorupki zaś dawano kurom lub wysypywano podczas siania lnu.
Wśród najpopularniejszych tradycji wymienić można wybytki czyli stukanie się czubkami kolorowych jajek. Ten, którego jajko przetrwa wygrywa stłuczone jajko do zjedzenia. Rownież z jajkami związany jest żołobok - czyli gra, w której malowane jajka staczane są z górki do wgłębienia, zwanego właśnie żołobokiem. Wygrany zgarniał wszystkie jajka, które w to miejsce nie trafiły.