Halomed

Recepta przez internet – czy każdy może ją otrzymać? Jakie są warunki?

2024-07-11 14:46 Materiał sponsorowany

Zgodnie z Prawem farmaceutycznym w Polsce receptę online może legalnie wystawić lekarz, lekarz-dentysta, pielęgniarka, położna, a także farmaceuta. To dwie osoby, które mogą legalnie udzielić zdalnego wsparcia w tym zakresie. Warunek jest jeden – lekarz musi mieć prawo do wykonywania swojego zawodu. A zatem kto może ubiegać się o e-receptę online, kto ją wystawia i jak załatwić niezbędne formalności?

Recepta

i

Autor: Materiały prasowe

Aby mieć możliwość uzyskania internetowej recepty od lekarza trzeba spełnić pewne warunki, szczególnie jeśli w grę wchodzi  wystawienie e-recepty poprzez portal halomed.pl. W celu otrzymania dokumentu umożliwiającego wykupienie leków na receptę w aptece potrzebujesz przede wszystkim pełnej dokumentacji medycznej dot. stanu zdrowia pacjenta.

Kto może skorzystać z usług e-recepty?

Zdalna pomoc medyczna, w ramach której lekarz może wystawić e-receptę, jest dostępna wyłącznie dla osób pełnoletnich lub nieletnich, ale w towarzystwie opiekuna prawnego.  Lekarze podczas zdalnych konsultacji weryfikują wiek pacjenta na podstawie przesłanego formularza, a także w trakcie rozmowy online. A zatem z usług konsultacji lekarskich online i wystawienia e-recepty mogą skorzystać:

  • osoby pełnoletnie,
  • małoletni pod opieką rodzica lub innego opiekuna prawnego,
  • osoby znajdujące się w nagłej potrzebie np. konieczność przedłużenia recepty na leki.

Internetowa recepta jest równie ważna, jak ta wystawiona przez lekarza w trakcie stacjonarnej wizyty pacjenta w placówce medycznej. Z takiej opcji można skorzystać w awaryjnych sytuacjach. Niemniej jednak nie można traktować zdalnej konsultacji lekarskiej jako podstawy do weryfikacji swojego stanu zdrowia w celu otrzymania e-recepty.

Czego może wymagać lekarz podczas e-konsultacji?

Lekarz jest uprawniony do wystawienia zwolnienia lekarskiego oraz elektronicznej recepty, o ile istnieją jasne wskazania, wobec których wystawienie dokumentu przez lekarza będzie zasadne.

Lekarz podczas konsultacji może też wymagać: pełnej dokumentacji medycznej, wyników badań, a także informacji o przebiegu choroby i przebytych zabiegach.

W przeciwnym razie specjalista może skierować pacjenta do placówki medycznej w celu odbycia dokładnej diagnostyki potwierdzającej, że wystawienie recepty na leki rzeczywiście będzie zasadne.

Recepta przez internet – jakie dane trzeba podać we wniosku?

Wnioskując o udział w konsultacji lekarskiej online, musisz prawidłowo uzupełnić formularz:

  • nazwa leku,
  • dawka,
  • choroby przewlekłe,
  • ciąża,
  • dodatkowa dokumentacja medyczna.

Warto też przygotować szczegółowy opis swojej osoby, Korzystając ze zdalnej pomocy lekarskiej, musisz wiedzieć, że specjalista nie zawsze ma obowiązek wystawienia e-recepty lub zwolnienia lekarskiego L4. Takie dokumenty można wystawić legalnie tylko wtedy, kiedy nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań np. wątpliwości lekarza co do stanu zdrowia pacjenta.