Smog i mgła: Czym są?
Zamglone powietrze jesienią i zimą w Polsce to żadna nowość. Mgła jednak to zjawisko niebezpieczne głównie dla kierowców, bo ogranicza widoczność na drogach, smog kolei szkodzi nam wszystkim. Czym są te zjawiska?
Mgła może występować zupełnie bez smogu. Zwłaszcza w chłodne noce i bezwietrzne poranki. Pojawia się wówczas, gdy dochodzi do kondensacji pary wodnej, zatem wówczas, gdy z gruntu promieniuje ciepło lub w sytuacji odwrotnej - kiedy nad wychłodzony grunt napłynie chłodna masa powietrza.
Smog z kolei to zawieszone w powietrzu zanieczyszczenia - drobne pyły PM 10 i PM 2,5, które szkodzą naszym organizmom. Zwłaszcza te mniejsze są bardzo niebezpieczne, bo potrafią wnikać do ludzkiego krwiobiegu. Powstaje głównie przy bezwietrznej aurze. Jeśli stężenia pyłów są wysokie, lepiej nie wychodzić z domów, jeśli nie jest to konieczne. Smog powoduje choroby układu krwionośnego i oddechowego.
Jak odróżnić smog od mgły?
Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy gęste powietrze za oknem to tylko mgła czy niebezpieczny smog. Okazuje się, że odróżnienie tych zjawisk tak naprawdę nie jest trudne. Mgła przede wszystkim nie ma żadnego zapachu, a smog zapach duszący, wręcz gryzący. Co ważne, mgła może powstawać bez smogu, ale smogowi zwykle towarzyszy mgła (pyły łatwo osiadają na kroplach pary wodnej mgły). Poza zapachem inną wskazówką może być widoczność. Mgła powoduje zwykle większe ograniczenie widoczności niż smog. Jak podaje serwis TwojaPogoda.pl w przypadku mgły widoczność może spaść do 50 metrów, z kolei w przypadku smogu do kilku kilometrów.
Wątpliwości mogą też rozwiać mapy jakości powietrza dostępne na stronach www i aplikacjach, na przykład Airly czy Kanarek.