Spowiedź przed świętami: W samochodzie tak, ale nie przez telefon
COVID-19 wymusił wiele zmian w naszym życiu, także w kościele. Już od początku pandemii księża praktykowali różne bezpieczniejsze od tradycyjnych formy spowiedzi. Jednym z pomysłów była na przykład spowiedź w samochodzie. Taka była praktykowana na przykład w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawskim Wilanowie:
- Zainteresowanie jest duże. Sakrament pokuty i pojednania - jego zwykła forma - jest w konfesjonale, ale równie dobrze może być przeprowadzony na parkingu, o ile zostanie zachowana tajemnica spowiedzi - mówił ks. Mateusz Kielarski ze Świątyni Opatrzności Bożej.
Okazuje się, że wśród pomysłów na bezpieczną spowiedź pojawił się taki, który zakładał spowiedź przez telefon. Watykan orzekł jednak, że spowiedź przez smartfona jest nieważna!
Jak podaje PAP, kardynał Mauro Piacenza, który jest Penitencjariuszem Większym Stolicy Apostolskiej, wyjaśnił na łamach weekendowego wydania watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano", że przy rozmowie telefonicznej "brakuje rzeczywistej obecności penitenta i nie dochodzi do przekazania słowa rozgrzeszenia; są tylko wibracje elektryczne, które odtwarzają ludzkie słowa".
Spowiedź przed świętami: Zbiorowe rozgrzeszenie w wyjątkowych sytuacjach
Jak donosi PAP, jednocześnie Watykan zakłada możliwość rozgrzeszenia zbiorowego, ale tylko w sytuacjach, gdy indywidualna spowiedź nie jest możliwa - na przykład w szpitalach na oddziałach zakaźnych.
Święta Bożego Narodzenia 2020: Obostrzenia w Polsce
Dodajmy, że w Polsce w czasie świąt Bożego Narodzenia będą obowiązywały limity osób przy wigilijnym stole. Kolację wigilijną można spożywać w gronie domowników i maksymalnie 5 osób spoza tych, które mieszkają pod jednym dachem.
Episkopat podjął też decyzję w sprawie wizyt duszpasterskich 2020/2021:
- Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Możliwa będzie też dyspensa od udziału w mszy świętej.
Koronawirus: Obostrzenia w kościołach
Od 7 listopada w Polsce obowiązuje szereg kolejnych nowych obostrzeń. Te są coraz bardziej restrykcyjne, a na liście są też nowe limity wiernych w kościołach.
Według nowych obostrzeń na jedną osobę w kościele musi teraz przypadać 15 metrów kwadratowych. To o ponad połowę więcej niż do tej pory. Od 24 października limit wiernych wynosił 1 osobę na 7 metrów kwadratowych.