Światowy Dzień Ziemi - geneza i data
Propozycję zorganizowania Światowego Dnia Ziemi po raz pierwszy złożył John McConnell. Miało to miejsce podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Z kolei pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. Zrobił to burmistrz San Francisco, Joseph Alioto.
Obecnie Dzień Ziemi obchodzimy w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, a jednocześnie równonocy jesiennej na półkuli południowej. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ tego dnia na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
Dzień Ziemi 2022 - jak świętować?
Od ponad 50 lat Światowy Dzień Ziemi ma być okazją do refleksji nad aktualnym stanem naszej planety. Organizowanych jest wiele wydarzeń i akcji ekologicznych. Obchodzony jest ona w ponad 190 państwach na całym świecie.
Tego dnia organizowane są różne aktywności, takie jak zbiórki śmieci w lasach i parkach. Można spotkać też zbiórki elektrośmieci. To również doskonała okazja do zorganizowania wydarzeń kulturalnych, pikników czy festynów o tematyce ekologii. Można spodziewać się więc zarówno obchodów o międzynarodowym charakterze, jak i tych bardziej oddolnych - organizowanych przez urzędy miast, uniwersytety, szkoły, a nawet przedszkola.
Eko piosenka na Dzień Ziemi 2022
22 kwietnia światło dzienne ujrzy eko piosenka „Odzyskaj”, skomponowana przez producentów ze Szwecji (współpracujących z PINK i Zarą Larsson). Do utworu śpiewanego przez Magdę Bereda powstał też wideoklip wyreżyserowany przez Alana Kępskiego z udziałem influencera, TikTokera i finalisty „Top Model” - Michała Gały. Teledysk zawiera intro edukacyjne promujące jedną z najważniejszych zasad postępowania z elektrośmieciami - zakaz wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do zwykłego kosza na śmieci.
Z tej okazji Magda Bereda będzie gościem w programie To Jest Dzień w VOX FM. Słuchajcie audycji Kamila Rutkowskiego po godzinie 14:00 w eterze lub na www.voxfm.pl. Relacja na żywo do zobaczenia również na TikToku radia VOX FM.
Polecany artykuł: