Eksperymenty medyczne Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na świniach. Zwierzęta miały porażone tylne nogi i tonęły w odchodach

i

Autor: Zdjęcia przesłane przez Fundację Lex Nova Eksperymenty medyczne Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na świniach. Zwierzęta miały porażone tylne nogi i tonęły w odchodach

Eksperymenty medyczne Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na świniach. Zwierzęta miały porażone tylne nogi i tonęły w odchodach

2021-10-29 9:53

Czy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu doszło do nieprawidłowości podczas wykonywania medycznych eksperymentów? Z zebranych materiałów i ustaleń dokonanych przez Fundację Prawną Ochrony Zwierząt Lex Nova wynika, że niestety tak. Świnie były trzymane na betonie z porażonymi tylnymi nogami wśród własnych odchodów. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Jak informuje Fundacje Prawna Ochrony Zwierząt Lex Nova, zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa zostało złożone w lipcu 2021 do Prokuratury Wrocław Śródmieście. Z kolei wewnętrzna komisja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zakończyła już postępowanie i stwierdziła szereg nieprawidłowości. Naukowe eksperymenty medyczne na świniach zostały przeprowadzone w sposób drastyczny.  

- Śledztwo jest w dalszym ciągu prowadzone, a Fundacja Lex Nova, reprezentując prawa pokrzywdzonych, uczestniczy we wszystkich czynnościach podejmowanych w postępowaniu - mówi radca prawny dr Edyta Konopczyńska, pełnomocnik Fundacji. - Przesłuchanych zostało już kilku świadków, kolejne osoby będą jeszcze wzywane w tym charakterze. Zabezpieczonych zostało szereg dokumentów, a pełnomocnik Fundacji składa w jej imieniu wciąż nowe wnioski dowodowe. Z uwagi na tajemnicę, którą objęte jest postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych - szczegóły sprawy na tym etapie nie mogą zostać upublicznione.

W sieci pojawił się filmik, na którym widać, jak jedno ze zwierząt ma sparaliżowane nogi. Ma tylko jedną zabawkę - butelkę wody powieszoną tuż nad nią. 

Naukowiec wykonujący doświadczenie nie zadbał o dobre warunki przebywania świń. Z materiałów wynika, że zwierzęta nie miały zapewnionego minimum dobrostanu w zakresie ich potrzeb. Świnie poznają świat poprzez rycie, wąchanie, gryzienie i żucie, dlatego powinny mieć zapewnioną odpowiednią ilość materiału, w którym mogłoby grzebać, np. słoma, siano, drewno, trociny,  kompost grzybniowy, torf. 

- Sprawa tego rodzaju, dotycząca doświadczeń na zwierzętach prowadzonych przez naukowców - jest pierwszą taką w Polsce, dlatego szczególnie nam zależy na rzetelnym wyjaśnieniu jej okoliczności sprawy - dodaje Edyta Konopczyńska. 

Podczas doświadczenia świnia z porażonymi tylnymi nogami była trzymana na betonie. Leży w kałuży moczu, inne zwierzęta trzymane są w bardzo brudnych kojcach, bez żadnej ściółki, bez zabawek. Niektóre kojce są mniejsze niż inne i tam utrzymywane były po trzy zwierzęta. Świnie były bardzo niespokojne, reagują głośnym kwiczeniem na człowieka, jedna świnka wchodzi na drugą. To nie jest naturalne zachowanie świń i świadczy o tym, że zwierzęta mogą być np. głodne. Te informacje potwierdziła osoba, która zgłosiła sprawę Fundacji. 

Nie da się ukryć, że zwierzęta wniosły olbrzymi wkład w naukę i leczenie ludzi. Dzięki badaniu na psach wynaleziono insulinę, dzięki testom na rezusach szczepionki przeciw polio. Gdyby nie eksperymenty z wykorzystaniem zwierząt nie mielibyśmy szczepionek na dżumę, cholerę, ospę, czy wściekliznę. Gdyby nie badania na zwierzętach nie mielibyśmy tak zaawansowanych badań w leczeniu nowotworów. Dzięki wykorzystaniu świń wykonano pierwsze przeszczepy serca. Prof. Religa technikę przeszczepów serca ćwiczył na psach Pionier transplantologii, laureat Nagrody Nobla, Alexis Carrel, przeprowadzał przeszczepy serca i obydwu płuc na kotach. 

Powyższe jednak nie upoważnia ludzi, aby traktować zwierzęta w tak drastyczny sposób. Powinny one mieć tak dobre warunki życia, jak tylko mogą mieć, po to, żeby to cierpienie złagodzić.

W przekazanym redakcji polsatnews.pl poinformowano o powołaniu wewnętrznej komisji w sprawie zwierząt. "Na początku września, kiedy uczelnia została poinformowana o możliwych nieprawidłowościach w projektach, rektor UPWr podjął decyzję o natychmiastowym powołaniu wewnętrznej komisji do wyjaśnienia sprawy". 

"Komisja ta wykazała, że podczas realizacji badań doszło do nieprawidłowości - co poskutkuje wszczęciem postępowania dyscyplinarnego wobec osoby odpowiedzialnej za realizacje badań. Dodatkowo komisja zaleciła restrukturyzację centrum, w którym prowadzone były projekty, aby w przyszłości usprawnić nadzór nad realizacją badań" - dodano w oświadczeniu.

Super Raport 28.10 (Goście: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - Nowa Lewica oraz Bartłomiej Przymusiński - "Iustitia") Sedno Sprawy: Tadeusz Cymański
Źródło: Eksperymenty medyczne Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na świniach. Zwierzęta miały porażone tylne nogi i tonęły w odchodach