Gibon białopolickzowy

i

Autor: ZOO Wrocław

Jest ich zaledwie około 150 na całym świecie. Poznaj wyjątkowych mieszkańców ZOO Wrocław

2022-02-03 17:01

Gibony białopoliczkowe są krytycznie zagrożonym gatunkiem. Masowe wycinki drzew spowodowały zniknięcie 95% lasów tropikalnych w Azji Południowo-Wschodniej, przez co gibony spychane są na coraz mniejsze „wyspy” zieleni. Wrocławskie zoo jest jedynym w Polsce i jednym z 31 ogrodów w Europie, zamieszkiwanych przez ten wyjątkowy gatunek.

Gibon białopoliczkowy (Nomascus leucogenys) to gatunek małpy należącej do rodziny gibonów. Występuje wśród nich wyraźny dymorfizm płciowy – samce są czarne z białymi policzkami i wyraźnym czubkiem, samice żółto-kremowe z czarnym czubkiem. Samce są większe i osiągają masę ciała nawet do 7,5 kg.

W naturze gibony białopoliczkowe żyją w rodzinach liczących do 6 osobników. Najważniejsza w grupie jest najstarsza samica - matka. Następnie jej córki i synowie, a na końcu samiec – ojciec. Ich ulubionym przysmakiem są owoce.

Rozmnażanie

- Samica, po ciąży, która trwa około 200 dni, rodzi zwykle jedno młode. Noworodek ma jasną sierść. Po roku zmienia kolor na czarny. Po kolejnym roku samice zmieniają kolor sierści ponownie na jasny. Dojrzałość płciową osiągają między 7 a 8 rokiem życia - mówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław.

Tryb życia i zachowanie

Gatunek ten prowadzi nadrzewny tryb życia. Gibony białopoliczkowe poruszają się brachiacją, czyli stylem, który polega na wprawieniu ciała w ruch wahadłowy i za pomocą długich rąk, przemieszczanie się wzdłuż gałęzi, poprzez przekładanie na zmianę kończyn górnych.

Wrocławska rodzina gibonów ma idealne warunki do życia. Do dyspozycji trzech dorosłych małp jest wyspa zarośnięta drzewami pomiędzy którymi przewieszono liny oraz pagoda, w której znajduje się zimowy pawilon.

– To jeden z najlepszych wybiegów dla gibonów w Europie. Mogą tu realizować naturalne zachowania i mają spokój. W zamian odwdzięczają się pięknymi śpiewami i przychówkiem – podkreśla Radosław Ratajszczak.

Gatunek zagrożony wyginięciem

W 40 lat ludzie niemal spowodowali wyginięcie gibonów białopoliczkowych. W środowisku naturalnym występują tylko na terenie Wietnamu, Laosu i prawdopodobnie Chin, choć od niemal 30 lat nikt ich tam nie widział.

Masowe wycinki drzew spowodowały zniknięcie 95% lasów tropikalnych w Azji Południowo-Wschodniej. Gibony są spychane na coraz mniejsze „wyspy” zieleni. Kolejnym problemem jest kłusownictwo. „Tradycyjna medycyna chińska” propaguje wiarę, że im gatunek rzadszy, tym pseudomedykamenty z jego części są bardziej pomocne na wszelkie choroby.

Wrocławskie zoo i Fundacja Dodo od lat wspierają ochronę gibonów w naturze. Między innymi dzięki ich wsparciu Stowarzyszenie Anoulak zebrało dane dotyczące śpiewu gibonów białopoliczkowych w sześciu nowych lokalizacjach laotańskiego lasu.

We wrocłaskim ogrodzie żyję łącznie 16 gatunków małp. Ich największym przedstawicielem jest szympans Bobi, który waży ponad 100 kg.

Super Raport 03.02 (Goście: Marcin Kierwiński - PO oraz Tomasz Trela - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Krzysztof Bosak
Źródło: Jest ich zaledwie około 150 na całym świecie. Poznaj wyjątkowych mieszkańców ZOO Wrocław