Budowa ciągu pieszo-rowerowego między Bulwarem Marii i Lecha Kaczyńskich a Mostem Grunwaldzkim to projekt samych mieszkańców, który został zgłoszony w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. O tej inwestycji mówiło się już w marcu tego roku lecz ostatecznie nie dochodziło do jej realizacji. Dodatkowo Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu musiał powtarzać przetarg związany z jej budową. W końcu jednak udało się i już teraz przy Moście Grunwaldzkim można zauważyć plac budowy.
-Wytyczyliśmy przebieg inwestycji, czyli stanęły już barierki, które ograniczają na ten moment przejście i przygotowujemy się do prac. Planujemy zakończyć je do listopada, więc jest duża szansa, że jeszcze w tym roku będzie ta rampa dostępna dla wszystkich. Niestety na czas robót mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie będzie można korzystać ze skarpy i części fragmentu dojścia – mówi Klaudia Piątek z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Polecany artykuł:
Celem inwestycji jest stworzenie płynnego połączenia bulwaru z mostem. To przedsięwzięcie ważne jest przede wszystkim dla osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi w wózkach oraz rowerzystów. Istniejące schody choć stanowią bardzo estetyczną kompozycję z zabytkowym mostem Grunwaldzkim, są równocześnie barierą architektoniczną trudną do pokonania dla osób o szczególnych potrzebach, cz mniej sprawnych fizycznie. Piesi i rowerzyści do tej pory wykorzystywali często do zjazdu wydeptaną ścieżkę na istniejącej skarpie. Nie jest to jednak rozwiązanie bezpieczne ani komfortowe dla żadnej z wymienionych grup.
- Powstanie przede wszystkim ciąg pieszo-rowerowy i tutaj ważna sprawa droga rowerowa oraz ta dla pieszych zostaną wydzielone. Nawierzchnia rampy będzie mineralno-żywiczna – inaczej mówiąc komfortowa dla środowiska. To miejsce również oświetlimy słupami, które dodatkowo wpasują się w estetykę tych przy Urzędzie Wojewódzkim. Co więcej nasadzimy drzewa i krzewy. Istotne także będą udogodnienia dla osób niepełnosprawnych takie jak na przykład pochwyty do bezpiecznego wejścia – dodaje rzeczniczka.
Rampa zjazdowa przy Moście Grunwaldzkim. Co na to wrocławianie?
Jak słusznie zauważa Zielona Sieć Rowerowo-Piesza Wrocławia inwestycja jest ,,kolejnym puzzlem" wrocławskiej mapy pieszo-rowerowej. My także zapytaliśmy mieszkańców o ich opinie na ten temat.
- Na pewno świetna sprawa dla osób niepełnosprawnych, które same się nie poruszają i są od kogoś zależne. W ogóle we Wrocławiu mało jest takiej infrastruktury. My spacerujemy z wózkiem, więc oczywiście po schodach da się to zrobić, ale z rampą na pewno będzie wygodniej – mówi jedna z mieszkanek.
- Jestem kolarzem i nie widzę tu żadnych przeszkód dla żadnego rowerzysty. Cykliści wycięli sobie na górce w tym miejscu ścieżkę. Moim zdaniem trzeba ją usankcjonować – dodaje jednak drugi z mieszkańców.
Koszt inwestycji to ponad 400 tysięcy złotych.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Kolejny puzzel wrocławskiej mapy pieszo-rowerowej! Przy moście Grunwaldzkim powstaje rampa zjazdowa