Narodowy Spis Powszechny

i

Autor: pixabay.com

Narodowy Spis Powszechny 2021: do kiedy potrwa?

2021-09-14 13:49

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Spis ten jest obowiązkowy dla wszystkich. Zebrane w jego ramach dane będą przez najbliższe 10 lat podstawą wiedzy statystycznej o Polsce. Kto nie dopełni formalności, może liczyć się z karą grzywny. Do kiedy trzeba się spisać? O tym przeczytajcie w artykule.

Powszechne spisy ludności przeprowadzane są raz na 10 lat, ostatni miał miejsce w 2011 roku. Spisy powszechne to – jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny - czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Obejmują całą populację, a dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Można być pewnym, iż dane te są całkowicie bezpieczne, nie dostaną się w żadne niepowołane ręce i przetwarzane będą wyłącznie przez Główny Urząd Statystyczny. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkowy dla wszystkich osób zamieszkujących Polskę. Obowiązkiem spisowe objęte są:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania;
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami;
  • spis dotyczy również migrantów

Spis treści

  1. Do kiedy trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021? 
  2. Kara grzywny za niespisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym 2021, a za fałszywe odpowiedzi- nawet więzienie

Do kiedy trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021? 

Samospis internetowy jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. W dniu rozpoczęcia spisu na stronie internetowej spis.gov.pl uruchomione zostały formularze, przy pomocy których można samodzielnie spisać się przez internet. Jak będzie to wyglądało w praktyce? Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, będą uzupełniać wymagane dane w aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco informuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

Wszystkie pytania zadawane w spisie, dotyczą stanu na dzień 31 marca 2021.

Samospis internetowy jest formą obowiązkową – spis telefoniczny lub przy pomocy rachmistrza spisowego to formy uzupełniające.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet, istnieje również możliwość nawiązania kontaktu z rachmistrzem, który sam przeprowadzi wywiad z mieszkańcem w kilka minut. Może okazać się to to szybsze, niż samodzielne spisanie przez internet. Rachmistrz jest przeszkolony, zna dobrze pytania z ankiety i potrafi zaznaczyć odpowiednią opcję w nietypowych sytuacjach.

Ogólnopolska infolinia spisowa tel. 22 279 99 99

Kara grzywny za niespisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym 2021, a za fałszywe odpowiedzi- nawet więzienie

W Narodowym Spisie Powszechnym 2021 muszą wziąć udział wszyscy Polacy. Jeżeli ktoś tego nie zrobi-za brak odpowiedzi w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 grozi kara grzywny. Za udzielenie fałszywych odpowiedzi można ponieść dużo poważniejsze konsekwencje. W grę wchodzi tutaj nawet więzienie do 2 lat za kłamstwo w spisie powszechnym. Pytanie pozostaje, czy ktoś faktycznie będzie weryfikować odpowiedzi zawarte w samospisach, a jeśli tak – to w jaki sposób. Państwo nie ma żadnych realnych narzędzi, by zweryfikować odpowiedzi na takie pytania.

Spis realizowany jest przez Główny Urząd Statystyczny, na podstawie Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Kary za odmowę wzięcia udziału lub udzielnie fałszywych odpowiedzi w spisie powszechnym reguluje Ustawa o statystyce publicznej. 

Raport z Anteny 25.03
Sonda
Co myślisz o nauce i pracy z domu?
Źródło: Narodowy Spis Powszechny 2021: do kiedy potrwa?