Badaniami zajmuje się zespół Emognition. W jego skład wchodzą naukowcy Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, którzy będą przyglądać się związkami pomiędzy fizjologią a przeżywanymi emocjami. Chętni do wzięcia udziału w projekcie muszą spełnić pewne wymagania, a po zakończeniu badań przewidziano dla nich nagrody o wartości 450 zł.
Na czym polegać mają badania?
Chętni będą musieli nosić przenośne urządzenia do pomiarów fizjologicznych. Są to np. smartwatche, fitbandy i opaski umieszczane na klatce piersiowej. Będą one zbierały dane o reakcjach, które towarzyszą nam przy okazji codziennych wydarzeń. Konieczne będzie także tymczasowe przejście na udostępniony przez zespół badawczy telefon komórkowy.
"Do udziału w projekcie mogą się zgłosić osoby pełnoletnie, które nie są w trakcie terapii psychofarmakologicznej oraz nie cierpią na choroby serca i układu krążenia" – mówi Adam Hebko z zespołu Emognition – "Uczestnicy będą korzystać ze sprzętu przez cztery tygodnie i kilka razy dziennie wypełniać krótkie ankiety na temat swojego samopoczucia i emocji" – dodaje.
Jakie dane zbierać będą urządzenia?
Urządzenia będą zbierać dane dotyczące m.in. wysokości tętna i emocji związanych z wywołującymi je sytuacjami. Badanie rozpoczyna się od wizyty w laboratorium na Politechnice Wrocławskiej. W jego trakcie uczestnicy poznają zasady programu i dostaną niezbędny sprzęt.
"Bez problemu możemy wywołać emocje w warunkach laboratoryjnych, ale nie prowadzono do tej pory badań emocji doświadczanych przez nas w codziennym życiu. Efektem projektu będzie m.in. pierwszy tego typu zbiór danych, który chcemy udostępnić badaczom z całego świata" – wyjaśnia prof. Przemysław Kazienko z Katedry Sztucznej Inteligencji. – "Mamy także nadzieję, że uda nam się opracować modele, które będą w stanie rozpoznawać emocje z sygnałów fizjologicznych. Tego typu rozwiązania mogą być wykorzystywane w medycynie, choćby do przewidywania stanów hipoglikemii u osób chorych na cukrzycę" – dodaje.
Na chętnych czekają nagrody
Docelowo w programie udział ma wziąć ok. 250 osób, a miesięcznie dane dostarczać ma 25-30 wolontariuszy. Za udział w badaniach chętni otrzymają nagrody o wartości 450 zł.
Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na Facebooku Emognition.
Źródło: Naukowcy z PWr chcą zbadać ludzkie emocje. Dla wolontariuszy przewidzieli duże nagrody!