Odkryj jakie tajemnice kryje w sobie Wrocław. „Sąsiedzkie mapy” już na kolejnych osiedlach

i

Autor: mat.pras

Odkryj jakie tajemnice kryje w sobie Wrocław. „Sąsiedzkie mapy” już na kolejnych osiedlach

2021-07-08 15:59

„Sąsiedzkie mapy” prezentować mają najciekawsze, najpiękniejsze, ale też najbardziej osobliwe miejsca na ośmiu osiedlach. Nie będą jednak klasycznymi materiałami pomagającymi jedynie zorientować się w przestrzeni. Wspólnymi siłami stworzone zostaną subiektywne przewodniki, zawierające historie i opowieści mieszkańców tych rejonów. To właśnie oni wskażą najważniejsze dla siebie punkty – czy to kierując się sentymentem do miejsca, dobrym lub niezbyt wesołym z nim wspomnieniem, czy też dostrzegając w zupełnie niepozornej przestrzeni potencjał do większych działań.

Jak wrocławskie osiedla odbierane są przez ich mieszkańców i mieszkanki? Przekonać się chce o tym Strefa Kultury Wrocław, która dzięki współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia w wakacje kontynuuje akcję „Stwórz z nami sąsiedzkie mapy osiedli”, poszerzając ją o nowe części miasta. Do Kleczkowa, Ołbina, Przedmieścia Oławskiego i Brochowa dołączają teraz Plac Grunwaldzki, Nadodrze, Księże oraz Przedmieście Świdnickie.

Opowiedz o swoim osiedlu!

Akcja zbierania wspomnień i historii rozpoczęła się dwa miesiące temu. Mieszkańcy i mieszkanki Kleczkowa, Ołbina, Przedmieścia Oławskiego i Brochowa zostali zaproszeni do współtworzenia map i przesyłania przeróżnych opowieści – mniej lub bardziej osobistych, historii z życia wziętych i miejskich legend oraz wspomnień o ludziach, budynkach, roślinach, skwerach czy parkach.

W lipcu do akcji zaproszone są również osoby mieszkające na Nadodrzu, Przedmieściu Świdnickim, Placu Grunwaldzkim i Księżu – Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi historiami z osiedla, związanymi z miejscami, które uważacie za ważne, ciekawe, ładne lub warte poznania. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie zna lokalnych opowieści, więc wspólnie pokażmy te osiedla Waszymi oczami! – zachęcają organizatorzy.

Dlaczego te osiedla?

Pojawienie się na czterech nowych osiedlach związane jest ze współpracą Strefy Kultury Wrocław i Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocław, którzy w ramach przygotowań do ogłoszenia Gminnego Planu Rewitalizacji szykują szereg działań włączających do wspólnego poznawania tzw. obszarów rewitalizacji. Brochów, Kleczków, Księże, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie i Przedmieście Świdnickie zapełnią nie tylko inicjatywy związane z tworzeniem „Sąsiedzkich map”, ale także działania badawcze, dzięki którym zebrane zostaną informacje o potrzebach, szansach i potencjałach na każdym z tych obszarów.

Jak podzielić się historią?

Można to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy wejść na stronę Strefy Kultury Wrocław, zaznaczyć wybrany punkt na mapie danego osiedla oraz opisać (lub dzięki opcji nagrania dźwięku opowiedzieć) jego historię. Opowieści można przekazać też „na żywo” – do kilkunastu partnerów akcji trafiły specjalne mapy i formularze, na których zaznaczyć można wybrane miejsce, a także opisać opowieść z nim związaną. Osiedlowych badaczy z mapami będzie można spotkać też przez całe wakacje w trakcie wydarzeń organizowanych przez Rady Osiedli, Centra Aktywności Lokalnej, lokalne organizacje pozarządowe i instytucje kultury. Dobrą okazją do podzielenia się swoimi historiami będą również weekendowe wydarzenia przy otwartych niedawno Parkach ESK.

Swoje historie zgłaszać można aż do końca sierpnia. Efekty akcji poznamy jesienią – na podstawie zgłoszonych miejsc powstaną gotowe „Sąsiedzkie mapy”, na których pojawią się nie tylko konkretne punkty, ale też wybrane historie mieszkańców i mieszkanek osiedli. Materiały dostępne będą zarówno w wersji drukowanej, jak i cyfrowej.

Listę lokalizacji, w których znaleźć można osiedlowe mapy i formularze do wypisania historii oraz więcej informacji o całej akcji znajdziecie na stronie internetowej Strefy Kultury Wrocław.

Raport z Anteny 08.07
Źródło: Odkryj jakie tajemnice kryje w sobie Wrocław. „Sąsiedzkie mapy” już na kolejnych osiedlach