O połowę więcej chętnych, niż przed rokiem!
W rekrutacji tylko do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Wrocław na rok 2022/2023 wzięło udział ponad 10,5 tys. osób, czyli blisko o połowę więcej niż w latach ubiegłych (z czego spoza Wrocławia ponad 4,6 tys.). Jest to skutek reformy z 2014 r., kiedy do pierwszych klas szkół podstawowych poszły nie tylko 7-latki, ale także połowa rocznika 6-latków. Dlatego też w części placówek zwiększono liczbę pierwszych klas.
– Liczbę klas pierwszych, w naszych szkołach ponadpodstawowych, zwiększyliśmy o 39. Między innymi tam, gdzie na rzecz szkół ponadpodstawowych przekazano budynki po zlikwidowanych gimnazjach. Na potrzeby „półtora rocznika” wykorzystujemy też wszystkie pomieszczenia, także te, które do tej pory udostępnione były innym podmiotom prowadzącym szkoły – mówi Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.
Więcej klas pierwszych powstało m.in. w: Liceum Ogólnokształcącym nr IV przy ul. Świstackiego, w Liceum Ogólnokształcącym nr VII przy ul. Kruczej, Liceum Ogólnokształcącym nr I przy ul. Ks. J. Poniatowskiego, Liceum Ogólnokształcącym nr V przy ul. Kuronia, w Liceum Ogólnokształcącym nr VIII przy ul. Zaporoskiej czy Liceum Ogólnokształcącym nr X przy ul. Pieszej.
W sumie we Wrocławiu przygotowano prawie 11,2 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto oraz inne podmioty zewnętrzne, które uczestniczyły w elektronicznym procesie rekrutacji.
Polecany artykuł:
I etap rekrutacji
Do swoich wymarzonych placówek (w I etapie rekrutacji) zakwalifikowało się blisko 9,9 tys. osób (do placówek prowadzonych przez Miasto Wrocław 9,3 tys.). Kandydaci najchętniej wybierali licea, choć i technika cieszyły się w tym roku sporym zainteresowaniem. Najbardziej popularnym okazało się Technikum nr 10 przy ul. Braniborskiej.
Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych można sprawdzać od 21 lipca. Natomiast od 22 do 29 lipca kandydaci zakwalifikowani do wybranych przez siebie szkół muszą potwierdzić chęć rozpoczęcia nauki w tej placówce, poprzez złożenie wymaganych dokumentów (oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu).
Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostaną podane 1 sierpnia.
Co dalej?
Osoby, które w I etapie nie dostały się do żadnej z wybranych placówek lub które dostały się do szkoły, ale jednak zmieniły zdanie i chcą uczyć się w innej, przystępują do II etapu rekrutacji (składanie wniosków w etapie uzupełniającym: 2 sierpnia - 4 sierpnia).
16 sierpnia podane do publicznej wiadomości (przez szkolną komisję rekrutacyjną) zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
W tym roku liczba kandydatów do wrocławskich liceów wyniosła – 6990, do techników - 2991, a do szkół branżowych rekrutowało się 602 uczniów.
Źródło: Pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Są jeszcze wolne miejsca!