Śmieciarka

i

Autor: pixabay.com Śmieciarka

Politechnika, śmieci i lasery. Nowoczesne badania odbędą się we Wrocławiu

2023-03-03 12:55

W ostatnim czasie Politechnika Wrocławska angażuje się w wiele ciekawych badań. Kolejnym z nich będzie laserowy system zdalnego wykrywania emisji gazów, który ma wspomóc ograniczanie spalania gazów cieplarnianych.

Wraz z Politechniką Wrocławską współpracować ma spółka Ekosystem, która udostępniła teren wrocławskiego składowiska odpadów biodegradowalnych. Teraz testowany będzie tam laserowy system zdalnego wykrywania emisji gazów.

Kto stoi za badaniami? 

Osobą, która opracowała laserowy system zdalnego wykrywania emisji gazów, jest dr Karol Krzempek z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Naukowiec będzie więc testował w praktyce, jak funkcjonuje jego własny projekt. Naukowiec podpisał z Ekosystemem list intencyjny, na mocy którego spółka ma udostępnić mu tereny kompostowni przy ul. Janowskiej.

Laserowy system zdalnego wykrywania emisji gazów - na czym to polega?

O projekcie nikt nie opowie lepiej od samego twórcy, dlatego tłumaczenie działania systemu pozostawiamy właśnie jemu.

"Rozproszone promieniowanie będzie wracać do naszego detektora i tam będziemy dokonywać analizy, co się z tym promieniowaniem stało. Będzie to umożliwiało lokalizowanie wycieków np. metanu z infrastruktury przesyłowej gazu, a w przypadku współpracy z firmą Ekosystem będziemy monitorować czy i ile metanu emituje się na terenie kompostowni" - opowiada Karol Krzempek. 

Celem działań jest ochrona środowiska

Badania naukowca Politechniki Wrocławskiej mają wspomóc działania na rzecz ochrony środowiska. Laserowy system zdalnego wykrywania emisji gazów ma pomóc w lokalizowaniu wycieków i szybkim reagowaniu na podobne sytuacje. 

"Monitorowanie na bieżąco emisji metanu z pryzmy kompostu to jest taki przykład, gdzie myślimy już w kierunku zamkniętej gospodarki, ale także większego dbania i nadzoru nad tymi elementami, które służą do ochrony naszego środowiska naturalnego" - dodaje prezes Ekosystemu Przemysław Zaleski.

Źródło: Politechnika, śmieci i lasery. Nowoczesne badania odbędą się we Wrocławiu