Problemy z odpadami we Wrocławiu! Rozwiązaniem elektrociepłownia? Nie dla mieszkańców

i

Autor: Karuvadgraphy/Pixabay

Problemy z odpadami we Wrocławiu! Rozwiązaniem elektrociepłownia? Nie dla mieszkańców

2021-06-01 23:21

W przeliczeniu na jedną osobę mieszkańcy województwa dolnośląskiego wytwarzają najwięcej odpadów w porównaniu do mieszkańców pozostałych miast wojewódzkich oraz województw w Polsce – wynika z raportu „Wyzwania związane z GOZ na przykładzie Wrocławia”. Dyskusja nad budową elektrociepłowni pod Wrocławiem nie stygnie. Mieszkańcy nie chcą mieć w swojej okolicy spalarni odpadów.

Fakt, że w naszym województwie wytwarzamy najwięcej odpadów, wiąże się m.in. z wysokim stopniem urbanizacji województwa dolnośląskiego, a także wysokim poziomem rozwoju gospodarczego i społecznego w porównaniu do innych regionów kraju.

– Do 2035 ilość odpadów we Wrocławiu ma wzrosnąć o ok. 21,8% dla Wrocławia, a w całym województwie ok. 12% w porównaniu do roku 2019. Co istotne, mimo że coraz lepiej radzimy sobie z selektywną zbiórką odpadów, to i tak największą część odpadów komunalnych stanowią odpady zmieszane, czyli te z czarnego pojemnika. I to one stanowią największy problem i generują największe koszty. – mówi dr inż. Emilia den Boer, współautorka raportu „Wyzwania związane z GOZ na przykładzie Wrocławia”.

Wytwarzamy najwięcej odpadów w Polsce i nie mamy żadnej instalacji, która mogłaby pomóc nam z tymi odpadami sobie poradzić. To przekłada się na coraz wyższe opłaty za wywóz odpadów.

– Jako odpowiedź na wyzwania związane z gospodarką odpadową w Aglomeracji Wrocławskiej i element hamujący wzrost cen za wywóz odpadów proponujemy nową elektrociepłownię wykorzystującą część z odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Logika jest tu prosta – aby odpady przestały być kosztownym problemem, należy zacząć traktować je jak zasób. Z tych, z których już nic nie da się odzyskać najlepiej wytworzyć paliwo i wyprodukować energię dla mieszkańców. – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

W raporcie „Wyzwania związane z GOZ na przykładzie Wrocławia” wskazano, że duże miasta, które posiadają własne zakłady termicznego przekształcania odpadów, mają faktycznie niższe opłaty za gospodarowanie odpadami (średnio 18,1 zł/mieszkańca) od dużych miast, które nie dysponują tymi instalacjami (średnio 23,5 zł/ mieszkańca). Fortum planuje wybudować podobną instalację w Aglomeracji Wrocławskiej. Chociaż dokładna lokalizacja EC OdNova jest przedmiotem prowadzonych obecnie konsultacji z mieszkańcami, organizacjami społecznymi i władzami samorządowymi, to zaproponowana przez Fortum – w tzw. obrębie Biskupice – zdaniem Fortum jest optymalna.

ESKA XD #023 - Rolnicy.Podlasie, Szybcy i Wściekli 9, TIKTOK TRENDY
Sonda
Euro 2021 - czy Polska wyjdzie z grupy?
Źródło: Problemy z odpadami we Wrocławiu! Rozwiązaniem elektrociepłownia? Nie dla mieszkańców